İspanyol şirket, Ukrayna için gönüllü savaşçı yetiştiriyor

Avrupalı devletler, Ukrayna’ya savaş için silah yardımının yanı sıra personel yardımı da sağlıyor.

Euronews’in haberine göre İspanyol G.O.A. Tactical şirketi, Ukrayna’da savaşmak isteyen gönüllüleri eğitiyor ve 3.400 avroya kadar sözleşme teklif ediyor.

Ukrayna’da savaşmak için gönüllü toplayan İspanya merkezli G.O.A. Tactical şirketi, Ukrayna Savunma Bakanlığı ile temas halinde olup gönüllülere Ukrayna saflarında savaşmaları için  3.400 avroya kadar maaş teklif ediyor.

355422643_942232340343012_4793185895598815232_n

Uluslararası Ukrayna Lejyonu’nda geleceğin İspanyol savaşçı adayları için en zor sınav, kazandıkları kilit bir mevziyi üç gün boyunca elde tutmak. Bunu yapmak için gönüllüler iki gece üç gün boyunca uyumadan stratejik noktayı savunuyor.

İspanya’da Ukrayna’da savaşmak isteyenleri eğiten tek şirket olan G.O.A. Tactical’ın direktörü ve baş eğitmeni Francisco Galván, Euronews’e yaptığı açıklamada, “Tüm kurs içinde bu, en yüksek vazgeçme oranına sahip test,” ifadelerini kullandı.

Bunu, sırtlarında askeri teçhizatla koşma, işgal edilmiş siperleri “ele geçirme ve temizleme” ile baskı altında stres testleri gibi diğer egzersizler izliyor. [wpcc-iframe allow=”attribution-reporting” aria-label=”Advertisement” data-google-container-id=”3″ data-load-complete=”true” frameborder=”0″ height=”2″ id=”google_ads_iframe_/6458/tr_euronews_new/news/news/world_1″ marginheight=”0″ marginwidth=”0″ name=”google_ads_iframe_/6458/tr_euronews_new/news/news/world_1″ role=”region” scrolling=”no” tabindex=”0″ title=”3rd party ad content” width=”1″]Geleceğin savaşçıları 700 euro karşılığında, savaş alanında neler olacağını deneyimlemek için beş günlük eğitim alıyor.

347415679_584830840405173_7718307630273765445_n

Testlerden başarıyla geçenler muharip birliklere katılmaları halinde Ukrayna Savunma Bakanlığı ile aylık 3 bin 400 euro değerinde bir sözleşme imzalama şansına sahip oluyor.

Galvan, “Şirketimizin Ukrayna da dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki savunma bakanlıklarıyla bağlantıları var. Yaptığımız şey, savaşmaya ilgi duyan bir kişiyi değerlendirmek ve onlarla temasa geçebilmeleri için irtibat bilgilerini vermek,” diyor.

Normalde irtibata geçmesi gereken kişinin gönüllünün kendisi olduğunu ama referansları sayesinde bağlantılarının zaten gönüllülerin başvurusunu bekliyor olduğunun altını çizen Galvan “Daha sonra doğrulama sertifikasını gösteriyor ve işi alıyor” diyor.

Galvan bu prosedürün, şirketin Wagner Group gibi paralı asker şirketi olarak bilinen özel güvenlik ve savunma yüklenicisi olarak sınıflandırılmasını önlediğini belirtiyor.

339171985_1187205141985042_3898068920152021794_n

“Ukrayna’da savaşan insanlarımız var. İçlerinden biri birkaç ay dinlenmek için İspanya’ya geri döndü ve işte o zaman (Ukraynalı yetkililer tarafından) savaşmak için adam toplayıp toplayamayacağı soruldu,” diyor Galvan.

Rusya’nın geniş çaplı işgaline karşı savaşan Ukrayna’nın askere ihtiyacı var. 18 aydan uzun bir süredir mücadele eden askerlerin birçoğu yorgun ve kayıp oranı yüksek.

500 bin asker

Ukrayna ordusu asker sayısı konusunda kesin rakamlar vermekten kaçınsa da Statista Research, Ukrayna’da 500 bin asker olduğunu tahmin ediyor ki bu sayı çatışma başlamadan hemen önceki sayının iki katı.

Kayıp sayısı konusunda da pek çok spekülasyon var ancak ABD askeri istihbaratı bir buçuk yıllık savaşta yaralılar dahil 190 bin kayıp olduğunu tahmin ediyor.

Ukrayna’nın daha fazla askere ihtiyacı var

Ukrayna istihbaratının denetlediği Uluslararası Lejyon, dünyanın her yerinden gelen askeri gönüllülerden oluşuyor.

Mart 2022’de Ukrayna Savunma Bakanlığı bu gönüllüleri ordusuna almak için bir program başlattı. Şu ana kadar savaşan kişilerin sayısı kamuoyuna açıklanmadı.

Galván’a göre sorun, eğitim almadan gelen çok sayıda insanın olması, bu yüzden Ukrayna Savunma Bakanlığı daha uzman gönüllüler arıyor.

Şirket, İspanyol medyasına, ön saflardaki bir pozisyonun ayda 2.800 avro maaş alacağını, arka saflardaki gönüllülerin ise ayda yaklaşık 1.800 avro maaş alacağını söyledi. En çok aranan pozisyon, aylık 3.400 avroya kadar maaşla elit birimlerde yer alıyor.

Adayların askeri, polis veya güvenlik sektöründe en az iki yıllık tecrübeye sahip olması gerekiyor. Gönüllülerin, sabıkaların temiz olunmasına dikkat ediliyor.

Galván, “Bu kurs sıfırdan gelen insanlar için değil, birini sadece beş günde eğitmek imkansızdır. Yaptığımız şey, kişinin Ukrayna’da gerçekten savaşıp savaşamayacağını değerlendirmektir” diyor.

Editör : Mehmet Yiğit Tanış

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.