İsrail, Barak Hava Savunma Sistemi’ni test etti

İsrail, İran ve bağlı güçlerin bölgedeki saldırılarını artırması ile paralel olarak hava savunma sistemlerini geliştirerek test etmeye devam ediyor.

Defense World adlı sitede yer alan habere göre İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii, Barak ER füzesi kullanılarak Barak Hava Savunma Sistemi’nin balistik füzelerin önlenmesi de dahil olmak üzere bir dizi testten geçtiğini duyurdu. Barak Hava Savunma Sistemleri ailesinin genişletilmiş menzile sahip üyesi olan Barak ER füzesi, 150 km menzil içinde hava tehditlerini ve balistik füzeleri önleyebilmesinin yanı sıra dikey olarak fırlatılan Barak ER füzesi çift darbeli bir roket motoru ve gelişmiş bir radar arayıcı başlık taşıyor.

İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii CEO’su Boaz Levy, testlerin tamamlanmasının ardından, ”Jeopolitik değişikliklerle birlikte dünya genelinde havadan gelen tehditler gelişmiş, çevik ve çok yönlü bir hava savunma sistemi gerektirmekte.” açıklamasında bulundu.

Şubat ayında İsrail Savunma Bakanlığı, yeni nesil anti-balistik füze sistemi Arrow’un geliştirilmesine başladıklarını açıklamıştı. 

16 Mart’ta ise İsrail Savunma Bakanlığı ve Rafael Gelişmiş Savunma Sistemleri Şirketi, Demir Kubbe hava savunma sisteminin birden fazla insansız hava aracının eş zamanlı olarak imha etmesinin yanı sıra roket ve füze tehditlerini simüle eden testleri geçtiğini açıklamıştı. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.