İsrail Dışişleri Bakanı: “Gazze Şeridi’ndeki operasyonlar durmayacak”

İsrail’in soykırım çabasının sonu gelmiyor!

İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, Alman Bild gazetesine verdiği röportajda İsrail’in, Hamas’ın elindeki tüm rehineler serbest bırakıldıktan sonra bile Gazze Şeridi’ndeki operasyonlarını durdurmayacağını itiraf etti.

yisrael katz 2

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Açıklamalarında Hamas’a karşı savaşlarına devam edeceklerini yineleyen Yisrael Katz, İsrail hükümetinin, tüm rehinelerin serbest bırakılması halinde çatışmaları sona erdirecek bir anlaşma yapmaya hazır olup olmadığı sorusuna ise, “Cevabım hayır. Rehineleri serbest bırakmak istiyoruz ama bu ancak Gazze’de, Han Yunus’ta ve Hamas’ın bulunduğu diğer yerlerde askeri baskı olması durumunda mümkün olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Katz, Mısır gibi diğer çevre ülkelerin de Hamas’a baskı yapması gerektiğini ifade ederken Hamas’ın ancak ve ancak hem askeri hem de siyasi açıdan mağlubiyete uğratıldıktan sonra bu savaşı durduracaklarını sözlerine ekledi.

katz-1

Fransız menşeili AFP haber ajansı 28 Ocak’ta ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü William Burns’ün Paris’te Mısır, İsrail ve Katar temsilcileriyle bir toplantı yaptığını bildirmişti. Amerikan menşeili NBC News ise tarafların arasında Hamas’ın elindeki ve İsrail’in elindeki rehinelerin aşamalı olarak takas edilmesini, çatışmalara ara verilmesini ve Gazze’ye insani yardım ulaştırılmasını öngören bir anlaşmanın çerçevesi üzerinde mutabık kaldıklarını bildirmişti. 30 Ocak Salı günü ise Hamas, söz konusu anlaşma önerisinin kendilerine ulaştıklarını bildirdi.

İsrailli bakan Yisrael Katz önerilen anlaşmanın esir takasları karşısında 60 günlük bir ateşkesi içerdiğini belirtirken aynı zamanda da “İki hedefimiz var, Bu hedeflerden birincisi Hamas’ı askeri şekilde yok etmek. İkincisi ise rehinelerin hepsini evlerine geri döndürebilmek. Askeri baskılar neticesinde elde edilen rehine takası sonrasında da Hamas’ın Gazze’de bir etkisinin kalmadığını net şekilde görene kadar hiç kuşkusuz savaşa devam edeceğiz.” açıklamalarında bulundu.

iran-israil

İsrail ile İran arasında bir savaşın mümkün olup olmadığına dair soruyu yanıtlayan Katz, hâlihazırda devam eden savaşa İran’ın da gayri resmi şekilde dâhil olduğunu öne sürdü. Katz, “İran, güneyde İslami Cihad, kuzeyde Hizbullah, Yemen’den İsrail’e saldıran Husiler ve Irak’ta İsrail’e saldırmış olan Şii milisler gibi vekilleri aracılığıyla hareket etmeyi tercih ediyor. Eğer resmi bir savaş olursa, bu İran’la yapılacak bir savaş olacaktır.” ifadeleriyle açıklamalarını tamamladı.

Editör : Murat Emre Eygün

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.