İsrail Suriye’ye Biden sonrası ilk saldırıyı düzenledi

İsrail’in Hama yakınlarında yaptığı saldırıyı Suriye’ye bağlı güçlerin püskürtmesi sonucu aynı aileden 4 kişi hayatını kaybetti. Bu saldırı Joe Biden’ın göreve başlamasından sonraki İsrail’in ilk saldırısı olarak biliniyor.

Şarkul Awsat’ın haberine göre saldırıyla ilgili, “Dün (Cuma) sabah saat 04.00 sularında düşman İsrail, Lübnan’ın Trablus kenti yönünden Hama kenti yakınlarındaki bazı hedeflere roketlerle hava saldırısı başlattı.” ifadelerine yer verildi. Saldırı düzenlenen hedeflerin hangi amaçla kullanıldığı hakkında bilgi vermeyen kaynak, “Hava savunma araçlarımız düşman füzelerini püskürttü ve çoğunu düşürdü.” bilgisini aktardı.

Haberde aynı aileden baba, anne ve iki çocuğun hayatını kaybettiğini, 4 sivilin de yaralandığını aktaran askeri kaynak, “Ayrıca Hama kentinin batı tarafında vatandaşlara ait 3 ev yıkıldı.” dedi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) ise saldırıya dair farklı bilgiler aktardı. Gözlemevi Müdürü Rami Abdurrahman, Fransız haber ajansı AFP’ye yaptığı açıklamada; “Suriye hava savunması birkaç İsrail füzesini düşürebildi. Geri kalan füzelerden bir tanesi kentin çevresindeki meskûn bir mahalleye isabet etti ve 2 sivilin ölümüne neden oldu.” bilgilerine yer verdi.

Gözlemevi’nin verdiği bilgilere göre, İsrail’in saldırılarıyla Hama’da Suriye ordusuna ait en az 5 askeri mevzi imha edildi. Bu mevzilerde rejim askerlerinin dışında İranlı savaşçılar ve Lübnan’a bağlı Hizbullah unsurlarının olduğu belirtildi.

İsrail daha önce yaptığı açıklamada Suriye’nin kuzey cephesini İran’dan korumak için yaptığı saldırının zorunlu olduğunu açıklamıştı.

Eski İsrail Askeri İstihbarat Başkanı Amos Yadlin “İsrail, İran’ın Suriye’de konuşlanmasına karşı bir hamle yaptı. Bu saldırılar, Biden’ın göreve başlamasıyla durmayacak ve ABD’nin bu saldırılarla ilgili şüphelerinin sürmesini beklemiyorum.” diyerek Suriye’de saldırılara devam edileceğini bildirdi.

İsrail 13 Ocak’ta Suriye’nin doğusuna saldırılar yapmıştı. Silah depolarına ve askeri mevzilere yaptığı bu saldırılarda toplam 57 kişi ölmüştü. Bu kişiler rejime ve İran destekli gruplara bağlı askerlerdi. Bu rakamlar İsrail’in Suriye’ye yaptığı saldırılardaki en fazla ölü sayısı olarak kaydediliyor.

Suriye’deki saldırıları nadiren üstlenen İsrail, birkaç hafta önce ordunun yayınladığı yıllık raporda 2020 boyunca Suriye’de hemen hemen 50 hedefi bombaladığına yer verdi. Hedefler hakkında ise bilgi verilmedi.

İsrail’in İran’ın Suriye üzerindeki varlığını engellemeye devam edeceği dile getirilenler arasında.
 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.