İsrail’in hedef saptıran iddialarına Batılı müttefiklerinden destek

İsrail’in dikkati başka yöne çekme çabasına Batılı müttefiklerinden destek geldi!

Başta ABD, İngiltere, İtalya, Fransa, Almanya ve Kanada’nın bulunduğu çok sayıda Batılı ülke, İsrail’in, kurum çalışanlarının 7 Ekim’de Hamas’ın silahlı kanadı İzzettin el-Kassam Tugayları’nın sürpriz saldırısına karıştığına dair iddialarının ardından BM Filistinli Mülteciler Ajansı’na (UNRWA) sağlanan fonları askıya aldı.

Analistler tarafından söz konusu iddiaların, 26 Ocak Cuma günü Uluslararası Adalet Divanı’nın (UAD) Güney Afrika’nın İsrail’in soykırım yaptığı yönündeki iddiasını makul bulması üzerine gelmesi, İsrail’in “hedef saptırmaya çalıştığının” bir göstergesi olarak yorumlandı.

UNRWA-1

UNRWA, pazar günü yaptığı açıklamada, finansmanın askıya alınmasının Filistinlilere yapılan hayat kurtaran yardımın da durdurulmasına yol açacağı konusunda uyardı.

UNRWA Genel Komiseri Philip Lazzarini yaptığı açıklamada, “UNRWA, Gazze’deki başlıca insani yardım kuruluşudur ve 2 milyondan fazla insan hayatta kalmak için bu kuruma muhtaç durumdadır. Kıtlık yaklaşmaktayken burada çok sayıda kişi aç. Teşkilat, 1 milyondan fazla kişiye barınak sağlıyor ve çatışmaların en yoğun olduğu zamanlarda bile gıda ve temel sağlık hizmetlerini karşılamaya çalışıyor.” şeklinde konuşarak UNRWA’nın bölge insanı için hayati olduğunu ifade etti.

lazzarini

Lazzarini, UNRWA’ya sağlanan finansmanın askıya alınması kararını da “şok edici” olarak nitelendirdi. Lazzarini açıklamalarında, “Özellikle savaş, yerinden edilme ve bölgedeki siyasi krizlerin olduğu bir dönemde, bazı kişilere karşı suç teşkil eden eylemlerde bulunulduğu iddiaları nedeniyle bir Teşkilat’a ve onun hizmet ettiği tüm bir topluluğa yaptırım uygulamak son derece büyük bir sorumsuzluktur.” ifadelerini kullandı.

Lazzarini, finansmanlarını askıya alan ülkelere seslenerek, “UNRWA insani müdahalesini askıya almak zorunda kalmadan önce kararlarını yeniden değerlendirmeye çağırıyorum. Gazze’deki insanların yaşamları da bölgesel istikrar da bu desteğe bağlı.” şeklinde konuştu.

gazze-5

Söz konusu suçlamalar, cuma günü UAD’nin İsrail’in soykırım yaptığı yönündeki iddiaları makul bulması üzerine geldi. Mahkeme, İsrail’i Gazze’ye yardım sevkiyatını engellemeye son vermeye ve insani durumu iyileştirmeye çağıran bir geçici emir yayınlamıştı.

İsrail ise söz konusu Uluslararası Adalet Divanı’nın geçici kararını hiçe sayarak, Filistin sağlık yetkililerinin açıklamalarına göre 7 Ekim’den bu yana çoğu kadın ve çocuk olmak üzere en az 26.422 Filistinlinin hayatını kaybetmesine ve 65 bin kişinin yaralanmasına sebep olduğu Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarını sürdürüyor.

BM’ye göre İsrail’in söz konusu saldırıları, Gazze nüfusunun %85’inin ciddi düzeyde gıda, temiz su ve ilaç kıtlığı nedeniyle ülke içinde yerinden edilmesine neden oldu. Ayrıca bölge altyapısının %60’ı hasar gördü veya yok edildi.

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.