İsrailli yazardan İran’ı vurmak için B-52 teklifi

İran ve P5+1 ülkeleri (ABD, Fransa, İngiltere, Almanya, Rusya ve Çin) arasında 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmanın tekrar canladırılması gündemdeyken, İsrailli yazar Ehud Eilam konu hakkında önemli bir yazı kaleme aldı.

Daha önce İsrail Savunma Bakanlığı’nda görev alan İsrailli yazar ve güvenlik analisti Ehud Eilam, The Jerusalem Post gazetesi için kaleme aldığı yazıda, ABD Başkanı Joe Biden’ın nükleer görüşmeler sonuç vermezse İran’ı caydırmak zorunda olduğunu ve İran’ın nükleer programının her durumda sıkı bir şekilde izlenmesi gerektiğini söyledi. ABD’nin Çin gibi büyük bir krizle meşgul olması durumunda, İsrail’in ”İran’ı caydırmak için” gerekli askeri tedbirleri alması gerektiğini de ekledi. 

28 Ekim 2020 tarihinde ABD Kongre üyeleri Josh Goetheimer ve Brian Mast ABD ordusunun envanterinde bulunan ve “Sığınak Yok Edici” (Bunker Buster) olarak bilinen GBU-57 adlı hassas güdümlü bombanın, İsrail´e verilmesi için iki partili bir yasa tasarısı sunmayı planladığı açıklamıştı. Yazar Eilam bu duruma da değinerek ”2020’nin sonlarında ABD Kongresi’nde İsrail’e, İran’ın yoğun şekilde korunan nükleer tesislerini yok edebilecek dev bir sığınak bombası sağlamayı amaçlayan iki taraflı bir yasa tasarısı gündemdeydi. İsrail’in de bu büyük bombayı taşımak için B-52’ye ihtiyacı var . İsrail’in nükleer tesislerini yok edebileceğini bilmek, İran’ı nükleer silah üretmeye çalışmaktan caydıracaktır.” ifadelerini kullandı.

İran Hava Kuvvetlerinin çok kötü durumda olduğunu belirten yazar, ”İran’ın en iyi savaş uçakları MIG-29 ve F-14. İsrail’in üstün savaş uçaklarıyla mücadele edemezler. Ayrıca İsrail Hava Kuvvetleri gelişmiş hava-hava füzelerine sahip. İsrail savaş uçakları, İran’a ulaşabilir ve İran’ın hava savunmasını ve hava kuvvetlerini imha edebilir. Ancak İsrail’in temel sorunu, Fordow’daki gibi İran’ın yüksek düzeyde korunan nükleer tesislerini imha etmek olacak. Şu anda İsrail’in elinde sığınakları yok etmek için GBU-28 var, ancak Fordow gibi derin hedefleri vuramazlar. Bu görev için ABD yapımı sığınak yok edici GBU-57 MOP’a (Massive Ordnance Penetrator) ihtiyacımız var.” dedi.

İsrail’in B-52 alamasa bile askeri nakliye uçağı olan C-130’u kullanarak sığınakların imha edilebileceğini söyleyen yazar, ”İran’ın hava savunması, çoğunlukla gelişmiş sistemler olan S-300’leri kullanıyor. Bu durum B-52 veya C-130’u tehlikeye atabilir, ancak İsrail savaş uçakları bunu önleyebilir. Tehlikeli ve karmaşık bir görev olacak, ancak İsrail Hava Kuvvetleri geçmişte yüksek riskler aldı. Görevin önemi göz önüne alındığında buna değer.” ifadelerine yer verdi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.