İstihbarat raporu, ABD’nin Çin’e karşı yetersizliğini ortaya çıkardı

ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Daimi Seçilmiş Komitesi bir rapor yayınladı. Rapora göre terör karşıtlığının öncelik haline getirildiği 20 yılın sonrasında ABD istihbarat ajansları Çin tarafından gelebilecek ulusal güvenlik tehditlerini anlayabilmek ve karşı koyabilmek için yeterlilik gösteremiyor.

NBC News tarafından yapılan habere göre, rapor istihbarat görevlileriyle yapılmış yüzlerce saatlik röportajlara ve binlerce analitik değerlendirmeye dayanıyor. Rapora göre ABD’nin istihbarat teşkilatların, Çin hakkında daha iyi öngörülerde bulunabilmenin yanı sıra; küresel sağlık, ekonomik güvenlik ve küresel ısınma gibi askeri olmayan uluslararası tehditleri de daha iyi anlayabilmesi gerekiyor.

Raporda çeşitli önerilere de yer verildi

Rapor istihbarat teşkilatlarına açık kaynak verilerini daha iyi kullanmalarını, işe alım süreçlerini modernleştirmelerini ve harcama önceliklerine yeniden yön vermelerini öneriyor.

Raporda ABD’nin istihbarat teşkilatlarının kritiğinin yanı sıra küresel bir güvenlik tehdit unsuru olarak gördükleri Çin’in tasvirini de içeriyor. Rapora göre Çin Ordusu hipersonik silahlara yaptıkları harcamalar yaparak,” mavi su” donanmasını oluşturarak ve kendi beşinci nesil savaşçı jetlerini geliştirerek büyük bir modernleşme yürüttü. Rapor aynı zamanda Çin’in teknolojisini post-modern otoriter bir devlet yaratma isteği için kullanması üzerine duruyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.