İsveç, Letonya’ya asker konuşlandıracak

İsveç’in NATO’ya uyum çalışmaları devam ediyor!

NATO İleri Kara Kuvvetleri (FLF) olarak bilinen, Doğu Avrupa’daki sekiz ülkede konuşlanmış çok uluslu savaş grupları, Rusya’nın Batı’ya ve NATO’ya yönelik tehdidine karşı caydırıcı olmak maksadıyla görev yapıyor.

Bu maksat dâhilinde NATO üyesi ülkelerin birlikleri dönüşümlü olarak Bulgaristan, Estonya, Litvanya, Letonya, Polonya, Romanya, Slovakya ve Macaristan’a giderek çeşitli zaman dilimleri içinde eğitimler alıp tatbikatlar yapıyor.

isveç ordusu

Letonya’da Danimarkalı personeller tarafından yürütülen süreç kapsamında, İsveç ve Danimarka ordusu dönüşümlü bir şekilde Riga dışında konuşlu bir FLF tugayının parçası olarak tabur kuracak.

Danimarka ve İsveç birlikleri, altı ayda bir yapılacak dönüşümle birbirinin yerine geçecek. Plana göre İsveç, 2025 yılı itibariyle Letonya’ya bir mekanize tabur sevk etmiş olacak.  

Letonya’da bulunan FLF birliklerinin ana görevinin, potansiyel bir Rus saldırısını caydırmak olduğu biliniyor. Bununla beraber diğer çok uluslu birimlerle eğitim ve tatbikat planları bulunuyor. Hükumet nazarında bir sevk kararı olmasa da İsveç ordusu, planlama sürecini icra ediyor.

isveç ordusu 2

İsveç Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Johnny Lindfors: ‘’Bizim için bu girişim, NATO’nun kolektif savunmasına en gözle görünür katkılardan biri olacak. Dolayısıyla bu görevi çok ciddiye alıyoruz. İhtiyaç duyulduğunda İsveç’ten askeri destek alabilme yeteneğimiz olduğu gibi, sınırlarımız dışına askeri destek sağlama yeteneğimiz bulunuyor. Bu da NATO çatısı altındaki gelecek rolümüz için kritik öneme sahiptir’’ dedi.

Södra_skånska_regementet_uppställt_Revinge_2015

Ülkenin birliklerinden Güney Scanian Alayı (P7), yaklaşık 600 personelin katılımıyla İsveç’in NATO üyeliğinin ardından konuşlandırılacak ilk birim olarak belirlendi. P7’nin komutanı Albay Lennart Wideström: “Bu görev için planlamaya başladık. Bir karar verildiği anda, görevi yerine getirmeye hazırız” dedi.

Letonya’da görev yapacak İsveçli birlik, Danimarkalı bir tümen komutanının komutası altında hareket edecek.  

Editör : Ozan Akarsu

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.