İzlanda, Ukrayna’ya destek için 2 koalisyona katıldı 

İzlanda yönetimi, Ukrayna’ya mayın temizleme ve bilişim alanındaki desteğin yanı sıra 340.000 avroluk tıbbi yardım yapacağını açıkladı!

İzlanda, iki koalisyona katılmanın yanı sıra, Ukrayna’ya tıbbi malzeme satın almak için NATO’nun kapsamlı yardım paketi aracılığıyla 340.000 avro ek fon sağlanacağını da duyurdu.

İzlanda Dışişleri Bakanı Bjarni Benediktsson, koalisyonlara katılıma ilişkin, “Bilişim ve mayın temizleme koalisyonlarına katılarak ve Ukrayna için kapsamlı yardım paketine ek fon sağlayarak, Rusya’nın haksız ve yasadışı işgaline karşı mücadele eden Ukrayna’ya öldürücü olmayan desteğimizi sürdürüyoruz.” ifadelerini kullandı.İzlanda 1

Benediktsson ayrıca, kurulan ortaklıkların Ramstein koalisyonu kapsamında devam edeceğinin altını çizdi. 

Ramstein koalisyonu, 2022 yılında Almanya’nın Ramstein Hava Üssü’nde düzenlenen bir toplantıda kurulan ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline karşı mücadele etmek için bir araya gelen askeri bir koalisyondur. Koalisyon, 30’dan fazla ülkeyi ve NATO’yu içermekte.

Litvanya’nın önderliğinde kurulan mayın temizliği koalisyonu, 8 ülkeyi kapsıyor. Konsepti, hem işgal altından kurtarılmış topraklarda insani mayın temizleme unsurlarını hem de Rus birlikleriyle temas hattında mayın temizlemeyle mücadele unsurlarını içeriyor. Koalisyon henüz resmi bir saha faaliyeti gerçekleştirmedi. 

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise, “Rusya’nın işgalinin başlangıcından bu yana İzlanda başta BM, Dünya Bankası, NATO ve diğerleri gibi uluslararası kuruluşlar aracılığıyla Ukrayna’ya insani, ekonomik ve güvenlik desteği sağlıyor.” ifadeleri yer aldı. 

Editör : Beytullah Usta

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.