Japonya, Çin’in sınır ihlali yaptığını iddia etti

Japonya Sahil Güvenlik yetkililerinden aktarılan açıklamada, Çin Sahil Güvenlik kuvvetlerine ait iki aracın Japonya idaresi altındaki Senkaku adalarına Cumartesi günü giriş gerçekleştirerek iki Japon balıkçı teknesine yaklaştığı belirtildi. İhlal, Çin’in sahil güvenlik birimlerine ülkenin hak iddia ettiği bölgelerde askeri güç kullanma yetkisi veren yasanın kabulü sonrası gerçekleşmesi açısından önem arz ediyor.

Stars and Stripes sitesinde yer alan haberde, Japonya Sahil Güvenlik yetkilileri, bölgeden Çin gemilerinin geri çekilmelerini talep ederken balıkçı teknelerini korumak adına güvenlik birimlerinin sevk edildiğini ifade etti. Çin’in yeni sahil güvenlik yasası, Japonya içerisinde güvenlik konularında çeşitli fikirlerin kuvvetlenmesini sağladı. Bunlar içerisinde Japonya Öz Müdafaa Kuvvetleri ile Amerika Birleşik Devletleri güçlerinin ortak askeri tatbikatlar düzenlemesi gibi daha fazla önlemin alınması görüşlerinin yer aldığı ifade edildi. Zengin balıkçılık alanları barındıran bölgede yer alan adanın aynı zamanda gaz ve mineral açısından da yüksek kaynak oranına sahip olabileceğine dikkat çekiliyor.

Haberin devamında, Çin’in Japonya’nın cesaretini test etmek amacıyla birçok sınır ihlali gerçekleştirdiği, buna örnek olarak Japonya’nın Çin unsurlarını bölge ve sınır sularında 333 gün tespit ettiği belirtildi. Yakın tarihlerde, ABD başkanı Joe Biden ve ekibi, Japon yetkililer ile yaptığı görüşmelerde ülkeler arasındaki savunma paktını ve olası bir silahlı saldırı durumunda ABD’nin Japon yönetimi altındaki bölgeleri (adaları da kapsayacak şekilde) koruyacağı garantisini yinelemişti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.