Japonya’dan rekor savunma bütçesi!

Japonya’dan rekor savunma bütçesi!

The Japan Times’ın haberine göre Japonya, 2024 mali yılı için 7,7 trilyon yen (54 milyar dolar) tutarında benzeri görülmemiş bir savunma bütçesi tahsis etme planlarını tamamlama aşamasında sona geliyor.

16 Aralık’ta kararı açıklayan hükümet yetkilileri, bu önemli bütçe artışının, zorlu bölgesel güvenlik ortamına yanıt olarak askeri yetenekleri güçlendirmeye yönelik kapsamlı stratejilerin önemli bir bileşeni olduğunu ifade etti.

Geçtiğimiz mali yılda kaydedilen 6,8 trilyon yen (yaklaşık 47 milyar dolar) tutarındaki önceki rekoru önemli ölçüde aşan bu yeni rekor miktarın, yerli uzun menzilli füzelerin satın alınması için ayrılan harcamaları da kapsadığı belirtildi.

The Japan Times, bu harcamaların, hükümetin düşman topraklarını hedef alma stratejisini oluşturduğunu iddia ediyor.

Japon ordu

Yapılan açıklamada savunma bütçesindeki söz konusu artışının ardındaki itici faktörlerin çok boyutlu olduğu ifade edildi. İlk olarak belirtilen faktör ise Kuzey Kore oldu. Pyongyang hükümetini “öngörülemez bir rejim” olarak nitelendiren Japon yetkililer, Kuzey Kore’nin yaratacağı potansiyel güvenlik tehditlerini önemli bir endişe kaynağı olarak işaret etti.

Kuzey Kore’nin ardından, Çin’in Doğu ve Güney Çin Denizlerinde artan askeri yetenekleri ve toprak iddiasına dikkat çeken Tokyo yönetimi, Japonya’nın topraklarının savunmasını güçlendirmeye zorunlu bırakıldığını belirtti.

Japon hükümetinin 2024 mali yılında Type-12 satıhtan satıha güdümlü füzesinin geliştirilmiş bir versiyonunun satın alınması için 96,1 milyar Yen (yaklaşık 665 milyon dolar) tahsis ettiği öğrenildi. Menzili genişletilmiş bu füzenin, orijinal plandan bir yıl önce, 2025 yılında konuşlandırılması planlandığı açıklandı.

tip 12 karadan gemiye

The Japan Times ayrıca bütçenin, İngiltere ve İtalya ile birlikte 2035 yılına kadar yeni nesil bir savaş uçağı geliştirmeyi amaçlayan ortak bir proje için 64 milyar Yen (yaklaşık 443 milyon dolar) içerdiğini belirtiyor. Bu proje gerçekleşirse Japonya, en yakın güvenlik müttefiklerinden biri olan ABD dışında bir ülkeyle ilk defa ortak savunma ekipmanı geliştirmiş olacak.

Ayrıca içeriden alınan bilgilere göre, ABD İleri Savunma Araştırma Projeleri Ajansı (Defense Advanced Research Projects Agency, DARPA) tarafından yürütülen öncü savunma teknolojisi çalışmalarından esinlenilerek yenilikçi savunma ekipmanlarını geliştirmeye odaklanacak bir araştırma enstitüsü kurulmasının planlandığı belirtildi. Bu gelişmeden anlaşıldığı üzere Japonya, modernizasyon çabalarının önemli bileşenleri olan siber savunma, uzay güvenliği, yapay zeka ve insansız sistemler gibi yeni teknolojilere de yatırım yapıyor.

Japonya’nın ABD ile ittifakı, güvenlik politikasının temel taşı olmaya devam etmektedir. Gelişen küresel dinamikler ve savunmada daha fazla kendi varlıklarına ve gücüne güvenme ihtiyacı ile Japonya, askeri yeteneklerinin tamamlanmasını sağlamak için daha fazla kaynak ayırmaktadır.

Editör : Murat Emre Eygün

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.