Kanada, ABD’li şirketin hassas biyometrik bilgiler topladığını iddia etti

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed-podcast/episode/1xJHXz08p5IklVbr0C7DM2″ width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Kanada Gizlilik Komiseri Daniel Therrien Çarşamba günü yaptığı bir açıklamada, ABD merkezli yüz tanıma teknolojisi şirketi Celarview AI’ın Kanadalıların gizlilik haklarını ihlal ettiğini söyledi.

Global News tarafından yapılan habere göre Celarview AI’ın teknolojisi; polis güçleri, finans kurumları gibi müşteriler için hizmet veriyor. Bu hizmetle insanların tanımlanmasına olanak tanıyan muhtelif kaynaklardan çok sayıda görüntünün toplanması sağlanıyor. 

Kanada’nın gizlilik koruma otoriteleri tarafından hazırlanan raporda, Clearview AI’ın bireylerin bilgisi ve izni olmaksızın son derece hassas biyometrik bilgilerini topladığı kaydedildi. Therrien bu durumu “kabul edilemez” olarak nitelendirdi.

Clearview şirketi tarafından yapılan açıklamada, şirketin Kanada ile önemli bir bağlantısı olmaması gerekçesiyle, Kanada’nın gizlilik yasası faaliyetlerinin şirket üzerinde geçerli olmadığı bildirildi. Komisyon üyeleri bunu reddetti. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.