Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na yeni ATAK teslimatı

Güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarını karşılamak için yılın son günlerinde Türk savunma sanayii, çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından geliştirilen T129 ATAK Helikopteri daha Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi.

Gerçekleştirilen teslimatı duyuran Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, 2021 yılının son gününde de yeni teslimatların gerçekleştirileceğini müjdeledi.

SSB Başkanı Demir tarafından yapılan paylaşımda, “Güvenlik güçlerimizin ihtiyacını karşılamak için yılın son günlerinde çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Bugün, KKK’ya TUSAŞ üretimi T129 ATAK Helikopteri teslimatı gerçekleştirdik. Hayırlı olsun. Yarın teslimatlarımıza devam edeceğiz, takipte kalın.” ifadelerine yer verildi.

T-129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin taarruz helikopteri ihtiyacını karşılamak amacıyla, T-129 ATAK helikopterinin Türkiye’ye özgü millî kabiliyetlerle donatılarak geliştirmesine karar verildi.

7 Eylül 2007 yılında imzalanan sözleşme çerçevesinde program başlatıldı ve TUSAŞ ana yüklenici olarak; platform, sistem entegrasyonu, tüm projelerin üretim sistem mühendisliğini ve ömür devri lojistik desteğini sağladı.

2008 yılında yürürlüğe giren sözleşme sonrasında ilk uçuşunu 17 Ağustos 2011 tarihinde gerçekleştirilen helikopterin yaklaşık %95’lik ilk kısmı, yerli olanaklarla Türkiye’de üretildi. Tüm görev teçhizatı Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın istek ve tecrübelerine en uygun biçimde tasarlandı.

T-129 ATAK helikopterinin ilk teslimatı 22 Nisan 2014 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na yapıldı.

Ağır silah yükü ile zorlayıcı “sıcak hava-yüksek irtifa” görevleri için optimize edilmiş olan T-129 ATAK helikopteri, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin taarruz helikopteri ihtiyacının giderilmesi amacıyla millî imkan ve kabiliyetler doğrultusunda geliştirildi. Teslim edilen helikopterler gece ve gündüz koşullarında yüksek manevra ve performans kabiliyeti ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nin operasyonlarında etkin bir şekilde görev yapıyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.