Karadeniz’de bir Rus gemisi daha vuruldu

Ukrayna, Rus donanmasını hedef almaya devam ediyor!

Ukrayna Hava Kuvvetleri Komutanı Nikolay Oleşçuk, sabahın erken saatlerinde Kırım’ın Kefe (Fedosya) limanında demirli, Rus donanmasına ait Novoçerkassk gemisinin vurulduğunu belirtti. Saldırı yerel saatle 02.30’da gerçekleşti.

Komutan Oleşçuk: ‘’Rusya Karadeniz Filosunun amiral gemisi Moskova’yı, büyük çıkarma gemisi Novoçerkassk takip ediyor.” dedi. Ukrayna, Nisan 2022’de Rus filosunun ünlü Moskova adlı güdümlü füze kruvazörünü vurmuştu.

moskva

Saldırıyı gerçekleştiren hava kuvvetleri pilotlarına teşekkür eden Oleşçuk, patlama anının görüntülerini paylaşarak, Rusların Kırım’ı terk etmesini istedi. Kırım, 2014 yılında Rusya tarafından ilhak edilmiştir.

Ukraynalı kaynaklar vurulan çıkarma gemisinin, İran yapımı Şahid-136 kamikaze İHA’lar ile dolu olduğunu iddia etti.

Saldırıya ilişkin Rusya tarafından açıklama, Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapıldı. Bakanlık, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin güdümlü füzelerle saldırı gerçekleştirdiğini, çıkarma gemisi Novoçerkassk’ın hasar aldığını ama saldırıyı püskürttüklerini belirtti.

novoçerkask3

Açıklamanın devamında, Rus hava savunma sistemlerinin Ukrayna’ya ait 2 adet Su-24 taktik saldırı uçağını imha ettiği bilgisine yer verildi.

Kırım Valisi Sergey Aksyonov, Ukrayna’nın saldırısı ertesinde Kefe limanında yangın çıktığını ama yangının kontrol altına alındığını açıkladı. Aksyonov, saldırı sırasında bir kişinin öldüğünü ileri sürerken, liman çevresindeki 6 binanın hasar aldığını belirtti.

Savaş boyunca Rusya, Karadeniz’deki filosunu Ukrayna ekonomisinin sürekliliğini engellemek için kullandı. Ukrayna da çeşitli tarihlerde seyir füzeleri, insansız deniz ve hava araçları ile filoya zarar veren saldırılarda bulundu.

novoçerkask

Novoçerkassk’a yapılan saldırı ertesinde Ukrayna Hava Kuvvetleri Sözcüsü Yuriy Ihnat, tank ve zırhlı araçlar taşıyabilen ve birlikleri karaya çıkartmak için kullanılabilen Novoçerkassk’ın yeniden hizmete girmesinin artık çok zor olacağını söyledi.

Radio Free Europe’a verdiği demeçte İhnat: ‘’Patlamanın ne kadar güçlü olduğunu görebiliyoruz. Bu patlamadan sonra bir geminin hayatta kalması çok zor, çünkü bu bir roket değil, mühimmat patlaması.’’ dedi. Ayrıca saldırıda seyir füzelerinin kullanıldığını belirtti.

Editör : Ozan Akarsu

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.