Karadeniz’de İngiltere ve Rusya gerginliği tırmanıyor

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed/episode/39K5eOcb2sXIJtdEyxLFVB” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

ABD ile sık sık sorunlar yaşayan Rusya’nın sorun yaşadığı ülkeler arasına İngiltere de katıldı. Moskova yönetimi tarafından yapılan açıklamaya İngiliz Donanması’ndan sert tepki geldi.

CNN’de yer alan habere göre İngiliz Kraliyet Donanması, Rusya’nın bir İngiliz muhripinin Vladimir Putin’in güçleri tarafından Kırım kıyılarından ‘kovulduğu’ yönündeki iddiaları yalanladı. Bahsi geçen hususun ekim ayında Kırım açıklarında meydana geldiği, ancak kamuoyu ile daha yeni paylaşıldığı belirtildi.

Moskova tarafı ise HMS Dragon isimli geminin, Rus karasularına girmemesi için uyarıldığını ancak bu uyarıların görmezden gelindiğini, daha sonrasında ise gemiyi uzaklaştırmak için savaş uçakları ve gemiler gönderildiğini iddia etti.

İngiliz Savunma Bakanlığı yetkilileri ise MailOnline’a yaptıkları açıklamalarda iddiaların yanlış olduğunu, kategorik olarak doğru olmadığını belirttiler.

Savunma Bakanlığı Sözcüsü açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“HMS Dragon, iki liman ziyareti arasındaki en doğrudan rotayı kullanıyor ve Ukrayna sularındaki tüm uluslararası nakliye için tanınmış güvenli bir rotada gidiyordu. Rusya Federasyonu Donanması HMS Dragon’un geçişini engellemedi. BM Deniz Hukuku Sözleşmesi kapsamındaki geçiş hakkımızı kullanarak olaysız yoluna devam etti.”

Rus tarafı ise ısrarla uyarıların görmezden gelindiğini ve Rus karasularının ihlal edildiğini dile getiriyor. Rus Karşı İstihbarat Daire Şefi, “İngiliz Donanması’ndan muhrip Dragon, Karadeniz’deki Khersones Burnu bölgesinde Rusya Federasyonu devlet sınırını geçti” ifadelerine yer verdi.

Muhrip geminin kaptanı, Rus karasularından derhal ayrılma talebine zayıf bir sinyalle cevap verdi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.