Kaşif-3 göreve hazır

Yerli ve milli tedarikçilerle yapılan iş birliği sonucu milli enerji sektörüne kazandırılan sistemler, Türkiye’nin Ege ve Akdeniz’deki doğalgaz ve petrol arama çalışmalarına büyük katkılar sunuyor.

Fatih, Yavuz ve Kanuni’nin ardından petrol ve doğal gaz arama faaliyetleri için sahaya çıkan Abdülhamid sondaj gemisi, Kaşif-3 ile çalışmalarına ivme kazandıracak.

TRT Haber’in verdiği bilgilere göre yazılımı ve elektronik kartları tamamen Türk mühendislerce geliştirilen Kaşif insansız su altı robotu ailesinin son üyesi Kaşif-3 yakın zamanda Akdeniz’deki Yörükler-1 kuyusunda göreve başlayacak.

Armelsan tarafından tamamen yerli olarak üretilen Kaşif, binlerce metre derinlikte çok kritik operasyonlara imza atacak.

Ailenin ilk üyesi Kaşif-1, Fatih Sondaj Gemisi’nde keşif faaliyetlerini yürütüyor; Kaşif-2 ise Kanuni Sondaj Gemisi’nde önemli görevlerde bulunmaya devam ediyor.

3 bin metre derinlikte 24 saat çalışabilen Kaşif-3 milllî yazılım sayesinde; denizin derinliklerinden elde edilen verileri son derece hassas bir şekilde koruyabiliyor.

Su altındaki sondaj platformunun ihtiyaç duyduğu görüntüleme faaliyetlerini yerine getirip bilgileri canlı olarak kuleye aktaran Kaşif; denizin derinliklerinde kesme biçme, kuyubaşı temizleme, conta değiştirme gibi faaliyetleri başarıyla yerine getiriyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.