Katar’a ilk Eurofighter Typhoon teslimatı

Katar Hava Kuvvetleri sipariş verdiği savaş uçaklarını teslim alarak hava gücünü artırıyor.

İngiliz BAE Systems ile Katar Hava Kuvvetleri arasında Aralık 2017’de 24 adet Eurofighter Typhoon savaş uçağı için yapılan anlaşma kapsamında ilk Typhoon gerçekleştirilen törenle Katar’a teslim edildi.

Katar Hava Kuvvetleri için üretilen ilk Eurofighter savaş uçağı planlanan takvim içerisinde teslim edilmiş olup bu ay içerisinde gemi ile Katar’a gönderilecek. Teslim edilen savaş uçağı, 20 Kasım 2022’de Katar’da düzenlenecek olan 2022 FIFA Dünya Kupası organizasyonunda hava koruma misyonunu üstlenecek.

Katar özellikle 2017’de kendisine yönelik ambargonun ardından ordunun güçlendirilmesi ve modernize edilmesi konusunda adımlar atmaya başladı. Bu kapsamda hava kuvvetlerinin modernizasyonu ilk sırayı almış ve çeşitli ülkeler ile savaş uçağı alımı konusunda anlaşmalar imzalanmıştı.

BAE Systems ve Katar Hava Kuvvetleri, Aralık 2017’de 9 adet Hawk MK167 eğitim uçağı ve 24 adet Eurofighter Typhoon savaş uçağı alımı konusunda 5 milyar sterlin (6,9 milyar dolar) değerinde anlaşma imzaladı.

Katar, Haziran 2017’de ise ABD hükümetiyle 48 opsiyonlu 36 adet  F-15QA avcı uçağı için 12 milyar dolarlık bir anlaşma imzalamış ve Ağustos 2021’de ilk F-15QA savaş uçağı hangardan çıkarak test uçuşunu gerçekleştirdi.

Katar Hava Kuvvetleri, ABD ile İngiltere’nin yanı sıra Fransa ile Mart 2015’te 24 adet Rafale savaş uçağı için anlaşma imzalamış olup Aralık 2017’de ilk siparişte bulunan opsiyon seçeneğini kullanarak 12 uçak siparişi daha verdi. Bu iki siparişin toplam bedeli ise yaklaşık olarak 7.4 milyar avro olarak kayıtlara geçti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.