Kırımoğlu, Kırım Zirvesi’ne dair açıklama yaptı

Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu 7 Ekim 2020 tarihinde Ukrayna merkezli bir kanala, gerçekleştirilmesi planlanan Kırım Zirvesi’ne dair açıklamalarda bulundu. 

Kırım Haber Ajansı (QHA) tarafından bildirilene göre Kırımoğlu, Kırım Zirvesi’nin Ukrayna’nın 26 Şubat Rus İşgali’ne Direniş Günü’nde gerçekleştirileceğini duyurdu. Yapılan açıklamaya göre uluslararası programa üst düzey katılım sağlanacak. Zirveye davet edilecekler arasında Avrupa Birliği, Birleşik Krallık ve ABD bulunuyor. Kırımoğlu, AB’nin zirveye katılmayı kabul ettiğini belirtti ve “Şu an ABD, Birleşik Krallık ve diğer ülkelerin onayını almak önemli.” dedi. 

Rusya da davet edilecek

Kırımoğlu Rusya’ya da bir davet gönderileceğini bildirdi ve “Rusya büyük ihtimal daveti reddedecek. Her zamanki gibi, güya Kırım’ın kendilerine ait olduğunu ve bu konunun onlar için kapandığını söyleyecekler. Öte yandan bana göre Zirve yeterince etkili olacak ve kararlar kabul edilecek. Rusya bu kararları yerine getirmezse sektörel, kişisel ve ekonomik yaptırımlar uygulanmaya başlayacak.” ifadelerini kullandı. 

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar tarafından uluslararası Kırım Platformu çevresinde bir zirve planlandığını söylemişti. Ukrayna yönetimi, Kırım’ın işgalinin sonlandırılması konusunda uluslararası çabaları birleştirmek için Kırım konusunun işlendiği bir uluslararası platformun oluşturulması yönünde çalışmalara başladı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.