KUZGUN’un turbojetli versiyonu 250 kilometreyi vuracak

TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) Müdürü Gürcan Okumuş, 4. Geleneksel Lagari Havacılık ve Savunma Günleri’nde KUZGUN Modüler Mühimmat Ailesi’nin teknik özellikleri açıkladı.

TÜBİTAK SAGE tarafından konsept tasarımları IDEF 2019’da paylaşılan “KUZGUN Modüler Müşterek Mühimmat” ile ilgili önemli detaylar “4. Geleneksel Lagari Havacılık ve Savunma Günleri” etkinliğinde TÜBİTAK SAGE Enstitü Müdürü Gürcan Okumuş tarafından açıklandı.

F-16, MMU, HÜRJET, HÜRKUŞ ve çeşitli SİHA platformlardan atılabilen KUZGUN Mühimmatı, 100 kilogramdan düşük bir ağırlığa sahip. Parçacıklı, delici, termobarik ve genel maksat gibi çeşitli harp başlığı seçeneklerine sahip olacak KUZGUN Mühimmatı; Lazer Arayıcı (LAB), Görüntüleyici Kızılötesi Arayıcı (IIR), Radar Arayıcı, HOJ, mmW Radar, Veri Bağı, ANS ve KKS gibi arayıcı başlık ile navigasyon seçeneklerine sahip.

Gürcan Okumuş’un yansıttığı slaytta turbojet motorlu KUZGUN’un 135 NM yani 250 km menzile sahip olduğu yer alıyor.

TÜBİTAK SAGE Enstitü Müdürü Gürcan Okumuş gerçekleştirdiği sunum sırasında KUZGUN’un hava araçlarından kullanımı üzerinde durdu. Okumuş soru-cevap kısmında “KUZGUN’un farklı varyantları olacak ve her türlü platformdan atılabilecek. Kullanmak isteyen kuvvetin gereksinimlerine uyarlanabilecek.” dedi.

KUZGUN mühimmatının turbojet konfigürasyonu olan KUZGUN-TjM, yaklaşık 245 kilometre menzile; KUZGUN-SS ise yaklaşık 110 kilometre menzile sahip.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.