Lockheed Martin, personellerini Irak’taki üsten tahliye ediyor

[wpcc-iframe src=”https://open.spotify.com/embed/episode/36A3KoLBITTJiUG5Da3snx” width=”100%” frameborder=”no” height=”152″ scrolling=”no” allowtransparency=”true” allow=”encrypted-media”]

Irak’ta yaşanan şiddet olayları Lockheed Martin şirketinin Irak’taki personellerini büyük bir endişeye sevk etti.

Şarkul Avsat’ın haberine göre, Lockheed Martin şirketi konuyla ilgili, “Çalışanlarımızın güvenliği ilk önceliğimiz. ABD hükümeti ile koordineli bir şekilde Irak’ta bulunan F-16 ekibimizi başka bir yere taşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

İran destekli örgütler tarafından gerçekleştirildiğine inanılan füze saldırılarının ABD’li yetkililere göre asıl hedefinin, Bağdat’ın kuzeyinde yer alan Balad hava üssü olduğu söyleniyor. 

Haberin devamında, Lockheed Martin şirketinin Irak Hava Kuvvetleri’ne sanal destekte bulunmak için bir ekip oluşturduğu, üste çalışan müteahhitlerin 2020 yılı boyunca uzaktan çalıştığını ve tahliye edilen ekip üyeleri arasında ABD vatandaşlarının bulunduğu bilgisi yer alıyor. 

Söz konusu üste kaç müteahhidin çalıştığı, nereye tahliye olacakları belirtilmezken müteahhitlerin ve ABD askerî personelinin tehdit altında bulunduklarından dolayı tedirgin oldukları ifade edildi.

Mayıs ayının başında askerî üs, üç füze saldırısına uğradı. Tahliye kararı ise, El-Kaide’nin nüfuzu altındaki bölgeye yapılan saldırılardan sonra alındı.
 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.