Lockheed ve Northrop, ABD için casus İHA üretecek

Lockheed ve Northrop, İHA casusluk teknolojilerinde bir araya geliyor!

ABD ordusu, fırlatılabilen insansız hava araçları için casusluk ve sinyal bozma teknolojilerini geliştirmek üzere dünyanın en büyük iki savunma sanayii şirketini seçti. Ordunun İstihbarat, Elektronik Harp ve Sensörler Program Yürütme Ofisi (Program Executive Office for Intelligence, Electronic Warfare, and Sensors, PEO IEW&S), 29 Kasım’da Lockheed Martin ve Northrop Grumman şirketlerinin projeyi üstlenmeye hak kazandıklarını açıkladı.

Northrop_launched drone BAT

Ofis, planlanan projenin detayları hakkında henüz bilgi vermemekle birlikte, ilk aşamaların mevcut teknolojilerin geliştirilmesine yönelik olduğunu bildirdi. İhalelerin değeri konusunda ise ilk aşamadaki ihalelerin kısa vadeli olarak yüz binlerce dolar değerinde olduğu, uzun vadede ise on milyonlarca dolarlık sözleşmelerin söz konusu olduğu iddia ediliyor.

Tanklardan helikopterlere kadar çeşitli platformlardan kalkış yapabilen ya da fırlatılabilen İHA’ların askerlerin keşif, hedef belirleme, sinyal karıştırma ve imha yeteneklerini desteklemesi amaçlanmaktadır. Bu teknoloji, ordunun gelecek teknolojik çalışmalarının kritik bir parçası olarak kabul edilmektedir.

lockheed drone launcher

ABD, uzun yıllar boyunca Orta Doğu’da teknolojik açıdan kendisinden geride kalan ordular ve milis gruplara karşı operasyonlar düzenledi. ABD medyasına göre, bu teknolojik atılımların arkasındaki neden, ordunun Rusya ve Çin gibi güçlü ülkelere karşı büyük ölçekli potansiyel çatışmalara hazırlık yapması olarak gözüküyor.

Defense News’un Top 100 analizine göre, Lockheed Martin güvenlik/savunma sanayii ile ilişkili gelirlerine göre dünya genelinde en büyük savunma yüklenicisi olarak kabul ediliyor. Maryland merkezli şirket, 2022 yılında 63 milyar dolar gelir elde etmiş, aynı dönemde Northrop Grumman ise 32 milyar dolar gelir elde ederek üçüncü büyük savunma yüklenicisi olmuştur.

Editör : Murat Emre Eygün

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.