Macron, İsrail Başbakanından ‘’Pegasus’’ açıklaması istedi

İsrailli NSO Group adlı şirket tarafından geliştirilen casus yazılım Pegasus’un, hükümetler tarafından binlerce kişinin telefonunu takip etmek üzere kullanıldığının ortaya çıkmasının ardından Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un da kurbanlardan biri olduğu öğrenilmişti. 
Bu durum üzerine telefonunu ve numarasını değiştiren Macron, İsrail Başbakanı Naftali Benett ile de bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. 

İsrailli medya kuruluşlarının haberine göre, görüşmede Macron’un Bennett’e konuyla ilgili rahatsızlığını aktardığı ve yakın zamanda resmi açıklama istediği kaydedildi.
Bennett ise olayın kendi başbakanlığından önce cereyan ettiğini belirterek Macron’a konunun en üst düzeyde soruşturulacağı ve istenen sonuçların yakında kamuoyu ile paylaşılacağı sözünü verdi. İsrail gazetesi Yediot Ahronot tarafından yapılan haberde ise, Fransa’nın, “İsrail’in, casus yazılım programları konusunda uzman NSO Group adlı şirketle ilgili fiili olarak soruşturma açıp açmadığını ve yazılımın satışı konusunda usulsüzlükler yapıldığının tespit edilmesi durumunda ise şirket aleyhinde tedbir alma niyetinde olup olmadığını bilmek istediği” bilgisine yer verildi.

Macron’un yanı sıra eski Fransa’da eski Başbakan Eduard Philippe, hükümete ait üst düzey isimler ve bazı gazetilerle birlikte 100’den fazla kişinin telefonuna sızma girişiminde bulunulduğu iddiaları mevcuttu.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.