Makedonya’daki nüfus sayımları 30 Eylül’e ertelendi

Makedonya’daki nüfus sayımlarının 16 Nisan’dan 30 Eylül’e ertelenme kararının mecliste değil de iki Makedon parti lideri tarafından alınmasına Türk Demokratik Partisi Genel Başkanı Beycan İlyas tepki gösterdi. 

Makedonya Türklerinin sesi olan Yeni Balkan gazetesinin haberine göre, iki parti tarafından alınan erteleme kararını değerlendiren Beycan İlyas, “Sayımın politize edilmesinin sakıncalı bir süreç olduğu söylense de yine siyaset konuştu ve siyaset sayıma elini attı. Bu anlamda iki tarafında görüşmesiyle böyle bir adımın atılması bizler açısından tam anlamıyla kabul edilebilir bir durum değildir. Bu karar iki lider arasında değil mecliste alınması gereken bir karardı. Siyasi bir krizde bir veya iki milletin, yani çoğunluğu temsil eden siyasi liderlerin çoğunluk olmayanların adına da konuşmasını biz rahatsız edici buluyoruz. Sağlık durumunu ve bazı eksikliklerimizin giderilmesini göz önünde bulundurursak nüfus sayımının ertelenmesine destek vereceğiz.” dedi. 

Sayımın 30 Eylül’e ertelenmesini, belirlenen bazı eksikliklerin tamamlanması için iyi bir fırsat olarak değerlendiren İlyas, “Bu konuda attığımız adımlardan çok memnunum. Bu süreç bize eksikliklerimiz de gösterdi. Devlet İstatistik Kurumunun çalışmasında bazı hatalar olduğunu gösterdi. Bu açıdan sayımın ertelenmesi eksiklikleri tamamlamak için bir fırsat olarak görülebilir. Bazı bölgelerde yeterince saymanın ilana katılmaması birinci eksiklik, diğeri ise nedenini bilmediğimiz ve ısrarlar bilgi almak istediğimiz bazı sayım bölgelerinde ilana katılan ancak kabul edilmeyen saymanlarımızdır. Yurtdışındaki vatandaşlarımızın çevrimiçi kayıtlarında dil açısından sıkıntılar çıktığının da şahidiyiz. Bu erteleme, bizlerin eksiklikleri görmesi ve bundan sonraki süreçte giderilmesi konusunda ciddi bir çalışma yapmamız gerektiğini gösterdi.” açıklamasında bulundu.

Yurt dışından sayıma katılım çağrısı 

Yurt dışında yaşayan Türk asıllı Makedonya vatandaşlarının da 30 Eylül’e kadar sürecek sayıma katılmaları gerektiğini hatırlatan İlyas, “Yurtdışındaki Türk kökenli vatandaşlarımız aktif bir şekilde bu sürece katılsınlar. Bizim kurduğumuz bu sayım kurulundan gereken yardımı istesinler. Bizler yardım etmeye hazırız.” dedi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.