Malezya’nın uçak ihalesini Korea Aerospace Industries kazandı

Güney Koreli Korea Aerospace Industries şirketi, yeni bir uçak anlaşmasına daha imza attı.

Güney Kore’nin tek uçak üreticisi Korea Aerospace Industries (KAI) bugün yaptığı açıklamada Malezya’dan 920 milyon dolarlık bir uçak anlaşması kazandığını duyurdu.

Yonhap Haber Ajansı’nın haberine göre Malezya ordusu Korea Aerospace Industries’ten 18 adet FA-50 hafif saldırı uçağı satın alacak. Uçakların teslimatına ise 2026 yılında başlanacak.

KAI T-50 Golden Eagle - Wikipedia

Şirketten yapılan açıklamaya göre ihaleye Hindistan, Pakistan, Rusya ve Türkiye katıldı. Türkiye ihaleye HÜRJET uçağıyla katılırken, Hindistan Tejas, Pakistan JF-17 ve Rusya MIG-35 uçaklarıyla katıldı.

Şirket bu anlaşmanın Endonezya, Filipinler ve Tayland’ın ardından Güneydoğu Asya ülkesiyle yapılan dördüncü uçak anlaşması olduğunu kaydetti.

KAI bu son anlaşma ile Güneydoğu Asya pazarlarına 68 adet KT-1 temel ve T-50 gelişmiş eğitim jetinin yanı sıra FA-50 uçağı ihraç etmiş oldu.

KAI’nın dünya genelinde Irak, Polonya, Peru ve Senegal’in de bulunduğu pekçok ülkeye 222 uçak tedarik etmek üzere anlaşması da bulunuyor.

KAI, uçaklarının ihracatını Orta Doğu, Afrika, Avustralya, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer pazarlara da genişletmeyi hedefliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.