Mevlüt Çavuşoğlu, Polonya Cumhurbaşkanı ile görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 7. Varşova Güvenlik Forumu’na katılmak üzere 4 Ekim’de Polonya’ya gitti.

Polonya’daki temaslarına Tatar toplumunu temsil eden Polonya Müslümanları Dini İdaresi Başkanı Tomasz Miskiewicz ve Yönetim Kurulu üyeleri ile görüşerek başlayan Çavuşoğlu, Polonya’daki Tatar toplumunun, Türkiye ve Polonya arasındaki önemli bir dostluk köprüsü olduğunu dile getirdi.

Çavuşoğlu, ziyareti esnasında Polonya’daki iş insanlarımızın çatı kuruluşu POTİAD, Türk Kültür ve Dayanışma Derneği TÜRKPOL ve Fahri Başkonsoloslarımızla Varşova’da bir araya geldi.

Bakan Çavuşoğlu, yurtdışındaki Türk vatandaşlarını ve iş insanlarını her zaman desteklediklerini ve onların başarılarıyla gurur duyduklarını vurguladı.

Bakan Çavuşoğlu sonrasında Polonya Dışişleri Bakanı Zbigniew Rau’yla bir görüşme gerçekleştirdi ve kendisine misafirperverliği için teşekkürkerini ifade etti.

Çavuşoğlu iki ülke arasındaki ilişkileri her alanda geliştirdiklerini, 10 milyar ABD doları ticaret hedefine yaklaştıklarını ve düzensiz göçle mücadelede iş birliğini artıracaklarını ifade etti. Akabinde iki ülkenin diplomasi akademileri arasında bir işbirliği mutabakat zaptı imzalandı.

Sayın Bakanımızın Polonya’yı ziyareti, 4-5 Ekim 2021

Çavuşoğlu aynı gün, Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda tarafından kabul edildi ve iki ülke arasındaki stratejik ortaklığın derinlik kazandığını ve ticaret, savunma sanayii ve düzensiz göç konusunda iş birliğini daha da güçlendireceklerini kaydetti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.