Microsoft su altı veri merkezini karaya çıkardı

Veri merkezlerinin tükettiği enerjiden tasarruf etmek adına daha serin ortamlara geçişi sağlamak fikriyle ortaya çıkan su altına veri merkezini taşıma projesinin testleri 2015’te başlamıştı. Veri merkezlerinin çok fazla ısı üretmesinden kaynaklanan sorunları etkili bir çözüme ulaştırmak isteyen Microsoft, 2018’de veri merkezini İskoçya açıklarında Atlas Okyanusu’nun derinliklerine gönderdi. 

Tek hedef enerji tasarrufu değil

Microsoft söz konusu projeyle enerji tasarrufunun yanı sıra sahil bölgelerine daha hızlı veri hizmeti sunmayı da hedeflemişti. Atlas Okyanusu’nda 36 metre derinlikte yer alan su altı veri merkezi 864 sunucunun ve 27,6 petabayt büyüklüğünde veriyi bulunduracak şekilde tasarlandı.

Karada bulunan veri merkezlerinde oksijen ve nemden dolayı aşınma sorunlarıyla karşılaşılabiliyor. Projedeki bir başka amaç veri merkezlerini kara standartlarından kaynaklanan olumsuz sonuçlardan korumaktı. Veri merkezlerinin aşırı ısı sağlamasıyla sıcaklık değişimlerini yönetmek de oldukça zorlaşabiliyor. Su altında bu kontrolün daha kolay sağlanacağı düşünülerek proje hayata geçirilmişti.

Projeyle başarı sağlandığı görüldü

Su altında sıcaklık değişimlerinin kontrollerinin daha kolay olduğu görüldü. Karaya yakın yerlere yerleştirilen su altı veri merkezinin, bulut tabanlı kaynaklara daha iyi yerel erişim sağladığı tespit edildi. Microsoft’tan yapılan açıklamada, su altındaki veri merkezlerinde hata yapma olasılığının karada hata yapma ihtimalinin 8’de 1’i seviyesinde olduğu bildirildi. 

Su altı veri merkezine çevreci tepki

Microsoft su altı veri merkezi projesini okyanusun derinliklerine gönderdiği zaman uzmanlar, bunun çevresel etkilerinin incelenmesi gerektiğini söylemişti. 

Verdict’in haberine göre SPIE UK Enerji ve Mühensidlik Direktörü George Adams, Microsoft’un su altı veri merkezi projesinin avantajlarının yanı sıra merkez tarafından açığa çıkan ısı atığından dolayı dezavantajlar oluşturabileceğini öne sürerek, “Okyanusların artan sıcaklığı ve çevre için daha geniş etkileri hakkında büyük uluslararası endişeler göz önünde bulundurulduğunda, okyanusun veri merkezlerini soğutmak için kullanılan enerjiyi azaltmak adına bir ısı alışverişi olarak kullanılması çevresel hedeflerle çelişebilir.” demişti. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.