Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Kosova’da

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Bosna Hersek ziyaretinin ardından Kosova’ya geçti. Resmî ziyaret kapsamında geldiği başkent Priştine’de ilk olarak Savunma Bakanlığına geçen Bakan Akar, Kosova Savunma Bakanı Armend Mehaj tarafından askerî törenle karşılandı.

İki ülke ulusal marşlarının çalınmasının ardından Bakan Akar, tören kıtasını selamladı. Törenin ardından iki Bakan baş başa görüştü, heyetler arası görüşmelere başkanlık etti.

Görüşme sonrası gerçekleştirilen ortak basın toplantısında konuşan Bakan Akar, “değerli dostum” diye hitap ettiği Bakan Mehaj’a sıcak karşılamadan dolayı teşekkür ederek sözlerine başladı.

Görüşmelerde, Türkiye ve Kosova arasındaki gelişmeleri ele aldıklarını dile getiren Bakan Akar, “Son derece kapsamlı, yapıcı ve olumlu bir görüşme gerçekleştirdik.” diye konuştu.

Tarihî geçmişi ve ortak değerleri olan iki ülke arasındaki ilişkileri “önemli” olarak nitelendiren Bakan Akar, şunları söyledi:

“Türkiye bir Balkan ülkesi olarak Balkanlardaki gelişmeleri yakından takip etmek durumundadır. Doğal olarak Kosova’nın da bizim çalışmalarımızda özel ve önemli bir yeri vardır. İlişkilerimizi, iş birliğimizi daha da geliştirmek, bu konuda olabildiğince somut destek sağlamak için devamlı görüşerek çözümler arıyoruz.

Kosova’nın barış, istikrar, egemenlik ve toprak bütünlüğünü koruyarak hayatiyetini sürdürmesi konusu bizler için çok önemli. Kosova’nın bağımsızlığını ilan etmesi, hemen ardından Türkiye’nin Kosova’yı tanımasıyla başlayan bu süreç son derece yapıcı ve başarılı bir şekilde devam etmektedir. Bir tarafta ekonomik konular dâhil ilişkiler gelişirken diğer taraftan da askerî konularda iş birliğimizi sürdürüyoruz. Savunma, güvenlik ve savunma sanayi alanlarındaki iş birliğimiz her geçen gün gelişmekte. Bunu da büyük bir memnuniyetle izlemekteyiz.”

Kosova’nın Avrupa Atlantik kurumlarıyla ilişkisinin gelişmesine yönelik de Türkiye’nin katkılarına dikkati çeken Bakan Akar,

“Geçtiğimiz aylarda maalesef kuzeyde bazı sıkıntılar oldu, gerilim biraz yükseldi. Bunu endişe ile takip ettik ama geldiğimiz noktada oradaki durumun sakinleşmesini de büyük bir memnuniyetle takip ediyoruz.

Priştine ve Belgrad diyaloğunun çok önemli olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla bu diyalogla birlikte bölgedeki barış ve istikrarın gelişmesi için yapılan çalışmaları da tamamen destekliyoruz.”

ifadelerini kullandı.

Bakan Akar, FETÖ ile mücadele konusuna da değinerek,

“FETÖ ile mücadelenin burada somut şekilde sonuçlanması için karşılıklı görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Bu sadece ülkemiz için değil aynı zamanda Kosova için de bir tehdide dönüşebilir. Bunun da sizler tarafından bilinmesini arzu ediyoruz. Bu konuda Kosovalı dostlarımızdan somut adımlar bekliyoruz.”

dedi.

Türkiye-Kosova arasındaki savunma sanayii ilişkilerinin güçlendirilmesi konuşuldu

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, resmî ziyaret kapsamında geldiği Kosova’nın başkenti Priştine’de Savunma Bakanlığının ardından Cumhurbaşkanlığına geçti. Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani tarafından kabul edilen Bakan Akar görüşmede; savunma, güvenlik ve savunma sanayii alanlarında iki ülke arasındaki iş birliğinin daha da geliştirilmesinin önemini dile getirdi.

Bakan Akar hem Cumhurbaşkanı Osmani’ye hem de Başbakan Albin Kurti’ye Kosova’nın Kudüs’te büyükelçilik açmasından duyulan rahatsızlığı da ifade ederken bunun Kosova’nın başka ülkeler tarafından tanınmasına engel olduğunu söyledi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.