Yerli mini denizaltı ÇDAM için çalışmalar sürüyor 

Türk denizciliği için önemli bir AR-GE projesi olan ÇAMD, denizcilik sınıflandırma hizmetleri sunan Türk Loydu tarafından ilk yerli denizaltı olarak lisanslanmıştı.

Sefine Tersanesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nin ortak girişimi olan Datum Denizaltı Mühendisliği A.Ş. tarafından yürütülen ÇAMD geliştirme projesi kapsamında, 300 metre derinliğe dalabilen, dört kişilik mürettebat kapasitesine sahip, 12 metre uzunluğunda çok maksatlı mini denizaltı yapımı hedefleniyor.

ÇAMD projesi ile Türkiye; denizaltı tasarımı, üretimi ve entegrasyon süreçlerinde önemli bir bilgi birikimine katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda yürütülen ÇAMD Geliştirme Ar-Ge Projesi’nin üç temel hedefinin altı çiziliyor.

 1. Ticari/askeri denizaltı tasarımı ve doğrulama/iyileştirme faaliyetlerinin teorik çalışmalarının kısa sürede üretilip test edilebilecek bir araç üzerinde uygulanmasına olanak sağlanması. 

 1. Milli askeri denizaltı projelerine yönelik denizaltı plan onayı, malzeme belgelendirme ve klaslama faaliyetlerinde Türk Loydu’na deneyim kazandırmak. 

 1. Türk savunma sanayii firmalarının denizaltılar için geliştirdiği sistemlerin, test amaçlı entegre edilebilecek bir platform veya bütünüyle test yardımcısı olarak envantere kazandırılması. ÇDAM1

Gereksinimler, ön tasarım ve kritik tasarım faaliyetleri tamamlanan ÇAMD’nin detay tasarım aşaması Ekim 2023’te tamamlandı. Türk Loydu, ilk kez milli denizaltı tasarımına yönelik plan onayını gerçekleştirdi. 

ÇAMD Geliştirme Projesi, 02 Temmuz 2021 tarihinde Savunma Sanayii Başkanlığı’nın Sefine Tersanesi ile yürüttüğü DİMDEG Projesi’nin Teknoloji Kazanım Yükümlülüğü çerçevesinde İstanbul Teknik Üniversitesi’nin bir iştiraki olan DATUM Denizaltı Teknolojileri ve Uygulamalı Müh. A.Ş. tarafından yürütülen bir AR-GE projesidir. 

DATUM Çok Amaçlı Mini Denizaltının Genel Özellikleri: ÇDAM2

 • Uzunluk: 12 metre (8 metre mukavim tekne uzunluğu) 

 • Çap: 2 metre 

 • Dalış Derinliği: 300 metre 

 • Operasyon Sürati: 4 knot 

 • Azami Sürat: 8 knot 

 • Seyir Süresi: 4 knot ile 20 saat 

 • Mürettebat: 4 

 • Ana Tahrik: Elektrik motoru, yedi kanatlı pervane, kurşun-asit batarya 

 • Klaslama: Türk Loydu 

Editör : Beytullah Usta

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.