Mısır’dan savaş gemisi bakımı için 260 milyon euroluk anlaşma

Mısır, iki FREMM’in (Avrupa Çok Amaçlı Fırkateyn) on yıllık bakım, onarım ve lojistik masrafları için 260 milyon euro ödeyecek.

Sözleşme, Mısır donanması için, Naval Group ve Fincantieri tarafından üretilen 2 adet FREMM fırkateyninin hizmet içi desteği, entegre lojistik destek, önleyici bakım, lojistik hizmetler ve talep üzerine tamir hizmetlerini kapsıyor. İtalyan şirket Fincantieri’nin resmi açıklamasına göre, on yıl boyunca geçerli olacak bu anlaşma, iki geminin ikinci hizmet desteği ve entegre lojistik desteği olarak gerçekleşecek. 

Fincantieri CEO’su Pierroberto, Folgiero anlaşmaya ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu sözleşme, Fincantieri’nin uzun vadeli stratejik ortaklıklar oluşturma stratejisinin bir sonucu olan bu ortaklıklar, önemli müşterilerle teknoloji hizmetlerinin uzun vadeli teslimatını içeriyor.” ifadelerine yer verdi. fremm2

Mısır Deniz Kuvvetleri, ilk FREMM fırkateynini 2020’de ve ikincisini ise 2021’de teslim almıştı. İki FREMM fırkateyninin Mısır’a transferine dair yapılan sözleşmenin tahmini değeri yaklaşık 1,2 milyar Avro olarak belirtilmişti. 

FREMM, Fransız-İtalyan ortak yapımı çok amaçlı fırkateyndir. Naval Group ve Fincantieri tarafından tasarlanan bu sınıf, hava savunması, denizaltı savunma harbi, su yüzey savaşı ve stratejik gözetleme gibi çok çeşitli görevleri yerine getirmek üzere geliştirildi. 

Fincantieri tarafından üretilen FREMM firkateynlerinin özellikleri: 

  • Deplasman: 6.700 ton 

  • Uzunluk: 144 metre 

  • Draft: 7.6 metre 

  • Maksimum hız: >27 knot 

  • Mürettebat: 145 

  • Tahrik Sistemi: CODLOG 

  • Silahlar: 16 adet MBDA Aster 15 ve 30 hava savunma füzesi; 2xLeonardo OTO Melara 76/62mm top; 2xLeonardo Oto Melara/Oerlikon KBA 25/80 mm Uzaktan Kontrol Silah Sistemi; 8xMBDA TeseoOtomat Mk-2/A gemisavar füzesi; MU-90 Torpidoları için 2xB-515/3 Torpido lançerleri. 

  • Hangar: 2 adet 

Editör : Beytullah Usta

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.