MİT’ten Türk savunma sanayiini hedef alan MOSSAD casuslarına büyük operasyon

Milli İstihbarat Teşkilatı, yurt içinde ve yurt dışında Türkiye’nin huzurunu, güvenliğini bozacak örgütlere operasyon yapmaya devam ediyor.

MİT’in 1 yıldır büyük bir gizlilikle yürüttüğü operasyonla Türkiye’de casusluk faaliyetinde bulunan 15 MOSSAD üyesi kıskıvrak yakalandı.

Casusluk şebekesi; Türk vatandaşı olan kişilerin veya Türkiye’de ikamet eden parlak yabancı öğrencilerin biyografik bilgilerini toplayıp MOSSAD’a iletiyordu.

MİT’in aldığı bu bilgi ile oluşturulan 200 kişilik ekip 5 ayrı hücrede toplamda 15 casusu bir yıl boyunca gölge gibi izledi. Bilgiler emniyetle paylaşıldı. 7 Ekim’de terörle mücadele polisleri, 4 ilde 15 casusu kıskıvrak yakaladı.

MOSSAD casusları Türk savunma sanayiini hedef aldı

Edinilen bilgilere göre, içlerinde Arap kökenlilerin de olduğu 15 kiralık casus, Türkiye’deki üniversitelerden özellikle ileride savunma sanayiinde görev alabilecek yabancı öğrencilerin bilgilerini MOSSAD’a servis etti.

Filistinlilere tanınan imkanlar ve Türkiye’deki bazı dernek bilgileri MOSSAD’a sızdırıldı

Casusların ayrıca, Filistinlilerin, Türkiye’deki üniversitelere nasıl girdiğine, Türk hükümeti ve belediyelerin Filistinlilere ne gibi imkan ve kolaylıklar sağladığına dair istihbarat çalışması yürüttükleri saptandı.

MOSSAD casuslarının, elde ettikleri bilgileri birer fişleme dosyaları içeren biyografik istihbarat raporlarına dönüştürdüğü ve sonra da internet tabanlı kripto programlarla yurt dışındaki MOSSAD yetkililerine gizlice gönderdiği aktarıldı.

Diğer taraftan Türkiye’de faaliyet gösteren çeşitli dernek ve kuruluşlara ait bilgiler de MOSSAD’a sızdırıldı.

Casusların ulaştığı bilgileri on binlerce dolar ve avro karşılığında MOSSAD ile paylaştığı bildirildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.