Müslümanlar’a yönelik saldırılar hız kesmiyor

Dünyanın “modernlik” iddiasına sahip ülkelerinden Norveç ve İsveç’te, Müslümanlar’a yönelik saldırılar devam ediyor.

Norveç’te “Kutsalı kirletme kutlaması” ve İsveç’te Kur’an-ı Kerim’in yakılması gibi olaylar, burada yaşayan Müslüman azınlıklarla anlaşmazlık yaşanmasına ve polisin olaylara sert müdahale etmesine yol açtı.

Norveç’teki İslam karşıtı grup  “Norveç’in İslamizasyonuna hayır!” sloganı ile gösteri düzenlendi. İslam karşıtı grup, Norveç’teki ırkçılığı kınamak için İslamofobi’ye karşı yürüyüş düzenleyen gruplarla karşı karşıya geldi. İslam karşıtı grubun ellerindeki Kur’anlar’ı yırtmaya başlaması, iki grubun birbirine girmesine neden oldu. Çıkan olaylar sonucunda polisin müdahalesiyle 30 kadar kişi gözaltına aldı.

Norveç polisinden yapılan açıklamada ise, “Hiçbir konuda taraf tutulmadan yasalara uygunluk çerçevesinde hareket edildiği” açıklandı.

Aynı olaylara benzer durum da İsveç’te aşırı sağ gruplar ile ırkçılık karşıtı grupların karşı karşıya gelmesi sonucunda yaşandı. Malmö kentinde Kur’an-ı Kerim’in yakılması tarafların birbirine girmesine neden oldu.

Malmö’de de çıkan olaylar sonucu birkaç kişi nefret suçu işlemek ve polise saldırmaktan gözaltına alındı.

Avrupa’nın en istikrarlı demokrasilerine sahip olan İskandinav ülkelerinde yükselen göçmen sayıları, İslamofobi olaylarının artmaya başlamasının sonucu olarak gösteriliyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.