Netanyahu, İsrail’in ne olursa olsun anlaşmayacağını söyledi

İsrail anlaşmaya yanaşmıyor!

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail’in ne pahasına olursa olsun Hamas’la yapılacak bir rehine anlaşmasına hazır olmadığını ifade etti.

Netanyahu yaptığı açıklamada İsrail’in “kırmızı çizgileri” olduğunu, Gazze Şeridi’ndeki işgallerini sona erdirmeyeceklerini ve binlerce Filistinliyi İsrail hapishanelerinden serbest bırakmayacaklarını vurguladı.

Netanyahu-1

Netanyahu verdiği demeçte, “Rehineleri serbest bırakma çabaları asla durmuyor. Daha önce de söylediğim gibi, ne pahasına olursa olsun herhangi bir anlaşmaya varmayacağız. Medyada birçok iddia dolanıyor. Onları serbest bırakmayı kabul ettiğimiz iddiaları gerçeği yansıtmıyor. Bu konuda asla anlaşmayacağız.” ifadelerini kullandı.

31 Ocak Çarşamba günü kendisini protesto eden İsrailli rehinelerin aileleriyle yaptığı görüşmenin ardından açıklamalarda bulunan Netanyahu, ikinci bir rehinelerin serbest bırakılması anlaşması üzerinde çalışıldığını ancak bu anlaşma için kendilerinin hiçbir şekilde bedel ödemeyeceğini belirtmişti.

filistin israil

Hamas’ın silahlı kanadı İzzettin el-Kassam Tugayları’nın 7 Ekim tarihinde İsrail’de gerçekleştirdiği sürpriz saldırının ardından İsrail kuvvetlerinin Gazze’yi işgal etmesi ve bölge halkına zulmetmesiyle beraber Orta Doğu’da gerginlik seviyesinin had safhaya çıktığı gözlemlenirken taraflar kasım ayı sonlarında insani bir ateşkes anlaşması yapmış ve karşılıklı olarak rehineler serbest bırakılmıştı.

Şu anda İsrail kanadı, Hamas’ın elinde 136 İsraillinin rehin tutulduğunu ifade ederken 28 Ocak tarihinde ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü William Burns’ün Mısır, İsrail ve Katar temsilcileriyle Paris’te bir toplantı yaptığı bildirilmişti.

NBC News ise tarafların Hamas tarafından tutulan rehineler ile İsrail tarafından tutulan Filistinli mahkûmların aşamalı değişimini ve çatışmalara ara verilmesini öngören bir anlaşmanın çerçevesi üzerinde anlaştıklarını bildirmişti. İsrail yönetimi ise bu haberlere karşılık gerçekleştirilen toplantının yapıcı olduğunu fakat tarafların istekleri arasında önemli farklılıkların olduğunu açıklamıştı.

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.