Nijerya güvenlik güçleri 4 ayda 115 kişiyi öldürdü

Batı Afrika ülkelerinden Nijerya’da yaşanan kargaşa her geçen gün dozunu artırıyor.

TRT Haber’in verdiği bilgilere göre, Uluslararası Af Örgütü tarafından (Amnesty International) yapılan yazılı açıklamada, güvenlik güçlerinin Nijerya’nın Anambra, İmo ve Abia bölgelerinde üyelerine karşı aşırı güç kullandığı ve mart-haziran arasında 115 kişiyi öldürdüğü, 500 kişiyi de gözaltına aldığı ifade edildi.

UAÖ, hükümet güçlerinin yanı sıra bölgedeki şiddetin artmasında Biafra Yerli Halklarına (IPOB) bağlı Doğu Güvenlik Ağının (ESN) da rol oynadığını belirtti.

Nijerya’nın Abia eyaletinde 2017’de ordu birlikleri ile IPOB üyeleri arasında gerginlik yaşanmış, eyalette sokağa çıkma yasağı uygulanmaya başlanmıştı. Olaylar sonrasında Nijerya, IPOB’u “terör örgütü” ilan etmişti.

Yöneltilen suçlamaları reddeden IPOB, bölgedeki bazı polis merkezlerine ve camiilere düzenlenen saldırıların grup üyeleri ile ordu birlikleri arasındaki çatışmalardan yararlanan başka gruplar tarafından gerçekleştirildiğini iddia etmişti.

Biafra halkının, Nijerya’nın güneyinde bağımsız devlet kurma talebiyle ayaklanması üzerine 1960’larda çıkan iç savaş çıkmış ve yaşanan olaylarda milyonlarca kişi hayatını kaybetmişti.

Ülkenin güneydoğusunda 1967’de kurulan Biafra Cumhuriyeti, iç savaş sonunda tekrardan Nijerya’nın egemenliği altına girmişti. IPOB, Igbo etnik grubu merkezli bir devlet kurmak istiyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.