Otomatik işe alım yazılımı, uygun iş adaylarını yanlışlıkla reddediyor

Hayatın her alanında yer almaya başlayan otonom sistemlerde zaman zaman hata ile karşılaşılabiliyor.

The Verge’in haberine göre, Harvard Business School’da yayınlanan yeni bir rapor, bu duruma örnek niteliğinde. Rapor; otomatik işe alım yazılımlarının milyonlarca uygun iş adayını yanlışlıkla reddettiğini ortaya koydu.

Rapora göre, işe alım yazılımı ile insanları istihdam etmekten alıkoyan bazı unsurlar tespit ediliyor. İşe alım yazılımlarının uygun adayları yanlışlıkla nasıl reddettiği konusu netlik kazanmasa da genellikle iyi ve kötü adayları ayırmak için oldukça basit kriterlerin kullanıldığı biliniyor. İstihdam geçmişlerine bakıldığında altı aydan daha uzun bir süredir çalışmayan adayların, devamsızlığın nedenini sorulmadan reddedilmesi örnek olarak gösterilebilir.  

İşe alım dünyasında yazılıma aşırı güven, bir kısır döngü yaratmış gibi görünüyor. Dijital teknolojinin, şirketlerin uygun iş adayları bulmasını kolaylaştırması gerekiyordu ancak bunun yerine bir başvuru fazlalığına katkıda bulundu. Araştırmaya göre 2010’ların başında, ortalama kurumsal iş ilanı 120 başvurudan oluşurken on yılın sonunda bu rakam iş başına 250 başvuruya yükseldi. Şirketler bu fırtınaya, otomatikleştirilmiş filtreleme yazılımlarına son derece katı filtreler yerleştirerek yanıt verdiler fakat bu da uygun adayları reddetmeye sebep oldu.

Bu yazılımın kullanımı başlı başına bir iş haline geldi. Raporda da belirtildiği üzere: “Aradan geçen yıllar boyunca otomasyon, işe alım sürecinin neredeyse her adımına hakim oldu: Aday izleme sistemleri, aday ilişkileri yönetimi, zamanlama, geçmiş kontrolleri, kaynak bulma, adayları değerlendirme gibi. Küresel işe alım teknolojisi pazarı 2017 yılına kadar 1,75 milyar dolara ulaştı. Bu sayı 2025 yılına kadar ise neredeyse ikiye katlanarak 3,1 milyar dolara ulaşacak gözüyle bakılıyor.”

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.