Patria, iki NATO ülkesine elektronik istihbarat sistemleri satacak

NATO ülkelerinden elektronik istihbarat atılımı!

Finlandiya merkezli savunma şirketi Patria’nın resmi sitesinden yapılan açıklamaya göre, iki NATO ülkesi ile Patria ARIS Elektronik İstihbarat Sistemi satışı için anlaşmaya varıldığı duyuruldu. Anlaşmalar ile söz konusu ülkelere, ihtiyaçlarına göre hazırlanmış sistemin son sürümü sağlanacak.

Patria’nın yayınladığı açıklamada anlaşmaların yapıldığı ülkelerin, Avrupalı NATO üyesi ülkeler olduğu belirtilirken isimlerine yer verilmedi.

ARIS Screens

Patria ARIS Elektronik İstihbarat Sistemi, kullanıcıya karşıt güçlerin radar ve radyo sinyallerini kullanarak bilgi edinebilmeyi sağlıyor. Sistemde son teknoloji alıcı ve sinyal işleme teknolojilerinin kullanıldığı, hatta en gelişmiş tehditlerin dahi saklanamayacağı şekilde geliştirildiği belirtiliyor. Sistem birtakım sensör ağı ile bağlantıda olan sunucular ve uzaktan kontrol sağlayan operatör yazılımdan oluşuyor. Patria, sisteme sahip ülkelere; antenlerden veri tabanlarına, yazılım güncellemelerine kadar ömür boyu destek sağladığını belirtiyor.

ARIS ile savaş hattında düşman tarafından kullanılan radarların ürettiği sinyaller üzerinden radarın bulunduğu konum bilgisi elde edilebiliyor. Hatta düşman radar sinyalleri üzerinden detaylı tanımlama yapılabiliyor. Sistemin kurulduğu bölgede tespit edilen sinyaller ile bir harita oluşturuluyor. Operatör alınan sinyaller üzerinde detaylı analiz faaliyetleri yürütebiliyor. Böylece bölgedeki birimlerin operasyonel ve durumsal farkındalığı artırılıyor.

aris scheme

Sinyal istihbaratı ve elektronik harp, günümüz savaş koşullarında orduların olmazsa olmaz sistemleri olarak yer alıyor. Stratejik üstünlüğü büyük ölçüde artıran bu sistemler, diğer taarruz sistemlerinin de verimliliğini yükseltiyor. Örneğin normal koşullarda bir dolanan mühimmatın hedef tespit aşamasında harcadığı yakıt ile menzili azalırken; sinyal istihbaratı yöntemleriyle tespit edilen hedefe doğrudan saldırı gerçekleştirmek, mühimmatın menzilinde artış sağlıyor. Birçok ülke özellikle Rusya-Ukrayna savaşının başlamasıyla birlikte ordularını en güncel elektronik harp sistemleriyle donatmaya başladı. Bu sebeple elektronik harp hakkında bu tarz haberleri daha sık görmeye başlayacağız.

Editör: Muhammet Yiğit Özdemir

Editör : Muhammet Yiğit Özdemir

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.