Pentagon: Taliban, ABD askerlerinin çekilmesini etkileyemeyecek

Pentagon’un üst düzet yetkililerinin 23 Haziran’da yaptıkları açıklamada, Taliban saldırılarının ABD askerlerinin Afganistan’dan çekilmesini etkilemeyeceğini bildirdi.

ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley, Taliban’ın ilerlemesine yönelik düzenlenen bir kongre oturumunun ardından, endişeli havanın devam ettiğini söyledi. Ayrıca Milley; Pentagon’un süreci yakından takip ettiğini ve “görevleri ülkelerini savunmak” olan 300 bin kişilik askeri bir gücün Kabil’i koruyacağını söyledi.

Savunma Bakanı Lloyd Austin ise Taliban’ın saldırılarının ABD askerlerinin ülkeden çıkması konusunda tehdit olmayacağını söyledi. Austin, “Bize verilen göreve odaklanmış durumdayız. Geri çekilmeyi güvenli, düzenli ve sorumlu bir şekilde gerçekleştirmek istiyoruz. Buna odaklanmaya devam edeceğiz.” dedi.

Taliban’ın genellikle izole idari binalar olan 419 Afgan ilçe merkezinden 81’ini ele geçirdiğini ve bunlardan 60’ının -ABD güçlerinin bölgeden geri çekilmesinden önce- geçen yıldan bu yana düştüğünü söyleyen Milley, Taliban’ın eyalet başkentlerinden hiçbirini kontrol etmediğini ifade etti. 

ABD ile iş birliği içinde olan Afganlar tahliye edilebilecek

Lloyd Austin, ABD ordusunun, tercümanlar da dahil olmak üzere yabancı güçlerin Afganistan’dan çekilmesinin ardından hayatlarından endişe eden kimseler için ABD ile işbirliği yapan Afganları yakında tahliye etmeye başlayabileceklerini belirtti.

ABD güçleriyle çalışan Afganlara özellikle de tercümanlara ait yaklaşık 18 bin vize başvurusunun olduğu da belirtildi.

ABD askerlerinin Afganistan’dan 1 Mayıs’ta geri çekilmeye başlamasıyla birlikte Taliban saldırıları artırmış, Afgan ordusunda kayıplara neden olmuştu.
 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.