Polonya, ABD’den HIMARS teslim alıyor

Polonya için büyük teslimat!

22 Kasım Çarşamba günü, Polonya Savunma Bakanı Mariusz Błaszczak, Polonya Ordusu için büyük miktarda Amerikan ekipmanının teslim edildiğini duyurdu. HIMARS rampaları, M1A1 Abrams tankları ve M88A2 Hercules teknik destek araçları Świnoujście limanında göründü.

Błaszczak, X platformunda (eski adıyla Twitter) yazdığı gönderide, bu teslimatın Polonya ordusu için önemini vurguladı. Savunma Bakanı, ekipmanın Świnoujście’de boşaltılmakta olduğunu sözlerine eklemişti. İlk olarak geminin güvertesinden 11 adet HIMARS fırlatıcısı çıkaralıcağı, akabinde M1A1 Abrams tanklarının da M88A2 Hercules başta olmak üzere çeşitli teknik destek araçlarıyla birlikte boşaltılacağı paylaşılmıştı.

abrams

Eylül ayında yapılan anlaşma sonucu ülkede tartışma çıkmış, Polonya muhalefeti sayıyı fazla bulmuştu. Bakan Blaszczak eleştirilere yanıt olarak, “HIMARS’lar düşmanı caydıracak türden bir vurucu güç oluşturacak. Muhalefet, sayıyı fazla buluyor. Bu, bizi güvende tutacak bir ihtiyaç.” ifadelerini kullanmıştı.

Bakanlıktan yapılan paylaşımda da ABD’den daha önce sipariş edilenlerle birlikte Polonya ordusunun toplamda 500 HIMARS’a sahip olacağı bilgisi verilmişti. Bakan bahse konu gelişmeleri Polonya Ordusu’nu modernize etmeye yönelik planın bir parçası olarak değerlendiriyor. Roketler ülkenin çok namlulu roketatar sistemi program olan HOMAR – A sistemine entegre edilecek. Entegre kapsamında fırlatıcısının temel unsurlarını Jelcz 6×6 aracının şasesine de monte edebilecek.

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Polish-Himars-unloads-Antonov

Amerikan şirketi Lockheed Martin tarafından geliştirilen ve HIMARS olarak bilinen Yüksek Hareket Yetenekli Topçu Roket Sistemi, eski M270 MLRS sistemlerinin yerini alacak şekilde tasarlandı. Sistem, yaklaşık 70 km menzile sahip altı adet M30/M31 füzesi kullanıyor. Yaklaşık 7 m uzunluğundaki her bir fırlatıcının ağırlığı 16 tonun biraz üzerine çıkabiliyor ve sistem 500 km’ye yakın bir menzile sahip sunuyor.

Teslimatta söz edilen 26 adet M1A1 tankı, kendisine destek sağlayan M88A2 araçlarıyla birlikte Polonya’ya ulaştı. Böylece Polonya elindeki Abrams tanklarının saha koşullarında onarımını yapabilme kapasitesi de artmış oldu. Polonya, Ocak 2022’de Polonya Silahlı Kuvvetlerinin gereksinimlerine uyarlanmış 116 M1A1 tankı sipariş etmişti. Nisan 2022’de de 250 M1A2 SEPv3 Abrams tankı, 26 M88A2 ve 17 M1074’ün yanı sıra mühimmat, lojistik ve eğitim paketleri için bir sözleşme imzaladı. Bu tankların teslimatlarının 2024’te başlaması bekleniyor. 

Teslim edilen Abrams tanklarının Polonya 18. Mekanize Tümeni bünyesinde olduğu bilinen bilgiler arasında yer alıyor.

original

Editör : Ozan Akarsu

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.