Putin: SİHA’ların ne kadar tehlikeli olabileceğini çok iyi biliyoruz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, sahadaki savaşların seyrini belirleyen SİHA’lara yönelik bir açıklamada bulundu.

Ortadoğu Haber’in verdiği bilgilere göre, Putin, Rusya’nın Soçi kentinde Savunma Bakanlığı ve savunma sanayii yetkilileri ile İHA kullanımı ve teknolojilerine ilişkin bir toplantı gerçekleştirdi.

Düzenli olarak gerçekleştirilen askerî toplantı sonrasında yaptığı açıklamada Putin, “SİHA’larla yapılan saldırıları püskürtmeyi öğrendik ve oldukça etkili bir şekilde kullanıyoruz.” dedi.

Putin ayrıca İHA geliştirmenin önemine dikkat çekerek, “Son yıllarda yaşanan çatışmalarda bu araçların kendini nasıl kanıtladığını, ne kadar etkili olduğunu ve bizim için ne kadar tehlikeli olabileceğini çok iyi biliyoruz” dedi.

Putin, insansız askeri havacılığın geliştirilmesinde yapay zeka da dahil olmak üzere gelecek vaat eden teknolojilerin kullanılmasının Rusya açısından önemine değindi.

Putin, İHA üzerinde daha sıkı çalışmaya devam etmeleri gerektiğini söyledi; ayrıca, İHA’ların muharebe kullanımı sırasında edindiği kendi deneyimlerinden ve analitik verilerden daha kapsamlı bir şekilde yararlanmak gerektiğine dikkat çekti.

Putin, Rus ordusunda 2 binin üzerinde İHA’nın aktif olarak kullanıldığını açıkladı.

Türk SİHA’ları Karabağ Zaferi’nden sonra çok konuşuldu

Türkiye’nin yerli ve millî olarak ürettiği SİHA’lar, özellikle Azerbaycan’a ihraç edildikten sonra büyük başarılar elde etti. Azerbaycan ordusunun, yıllardır Ermenistan işgali altında olan Karabağ’ı geri almasında Bayraktar TB2 SİHA’lar kritik bir rol oynadı.

Barış Pınarı Harekâtı’nda da Türk Silahlı Kuvvetlerinin keşif gözetleme kabiliyetlerini büyük oranda artırarak başarıya ulaşılmasına katkı sağlayan Bayraktar TB2 SİHA’lar aynı zamanda harekât boyunca birçok hedefi başarıyla imha etti.

Operasyonel olarak güvenlik güçlerinin elindeki en aktif insansız hava aracı platformu olan Bayraktar TB2, Şubat 2020 itibarıyla toplamda 175 bin saat operasyonel uçuşu başarıyla tamamladı. Operasyonel başarısıyla birlikte dünyanın dikkatini çeken Bayraktar TB2 SİHA’lar 2019’da Ukrayna ve Katar’a ihraç edildi. Böylece Türkiye’nin yurt dışına ihraç edilen ilk SİHA’sı unvanını da kazandı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.