Romanya, NATO müttefiki Türkiye ile askeri ve savunma alanında ilişkilerini pekiştirmek üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Romanya Savunma Bakanı Angel Tîlvăr, hem askeri hem de savunma alanında temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye bir ziyaret gerçekleştirdi.

Gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında başkent Ankara'ya gelen Angel Tîlvăr, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ile bir araya geldi. 

Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler, Ankara’ya ziyaret gerçekleştiren Romanya Savunma Bakanı Angel Tilvăr’ı Millî Savunma Bakanlığında askerî törenle karşıladı.10

İki ülke marşlarının çalınmasının ardından konuk Bakan Onur Kıtası’nı selamladı. Her iki Bakan baş başa görüşmenin ardından heyetler arası görüşmeye başkanlık yaptı. Görüşmenin ardından Türkiye ile Romanya arasında Askerî Çerçeve Anlaşması imzalandı.

Romanya Savunma Bakanı Tîlvăr, Türkiye ziyaretinde savunma alanında da önemli görüşmelerde bulunacak. 

Angel Tîlvăr, iki ülke arasındaki savunma sanayii ilişkisinin güçlendirilmesi amacıyla Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve bazı Türk savunma şirketlerinin tesislerini ziyaret edecek ve şirketlerin ürünleri hakkında kapsamlı bilgi alacak.

F7wvocsXcAI-S1W

Romanya Savunma Bakanı Tîlvăr'dan SSB'ye ziyaret

Romanya Savunma Bakanı Angel Tîlvăr, Türkiye ziyareti kapsamında Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığını (SSB) ziyaret etti.

Rumen bakan ve beraberindeki heyet, SSB Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün tarafından karşılandı ve ağırlandı.

Gerçekleşen ziyarette, Türkiye ve Romanya arasında savunma sanayii alanında gerçekleştirebilecek iş birlikleri ile ilgili istişarelerde bulunuldu.

Türkiye ile Romanya arasındaki savunma sanayii ilişkisi

NATO müttefiki olan Türkiye ile Romanya, birçok alanda olduğu gibi savunma sanayii sektöründe de sıkı bir ilişkiye sahip.

Türk savunma ürünlerini yakından takip eden Romanya, adını dünyada sıkça söz ettiren milli S/İHA'lara büyük ilgi gösterdi. Romanya'nın bu ilgisi kayıtsız kalmadı ve Balkan ülkesi Türkiye'den Bayraktar TB2 S/İHA satın almaya karar verdi.

TB2 Romanya

Bu kapsamda Romanya Savunma Bakanlığı ile BAYKAR arasında 18 adet Bayraktar TB2 S/İHA için 321 milyon dolarlık sözleşme imzalandı. İmzalanan sözleşme kapsamında ilk teslimatların 2024 yılında gerçekleştirilmesi planlanıyor.

İki ülke arasındaki S/İHA anlaşmasının yanı sıra Türkiye, Rumen ordusunu yerli ve milli imkanlarla geliştirilen obüs sistemi ile donatmaya talip oldu.

Suudi Arabistan, 4. Al Jubail sınıfı korvetini teslim aldı Suudi Arabistan, 4. Al Jubail sınıfı korvetini teslim aldı

f68sqg9weaamby8-1

Romanya Savunma Bakanlığı tarafından başlatılan 155mm obüs sistemi ihalesinde, BMC tarafından geliştirilen T-155 Fırtına Obüsü, ihalede son 3 obüs sistemi arasında yerini aldı.

İhale, 54 adet obüs sisteminin yanı sıra 7.352 adet patlayıcı mühimmat, 324 adet duman mühimmatı, 324 adet aydınlatma mühimmatı ve 720 adet eğitim mühimmatını da içeriyor. 

Romanya'nın obüs ihalesi kazananının 2023 yılının sonuna doğru belirlenmesi planlanıyor.