Rus amiraller Sudan’ın Rusya Deniz Kuvvetleri için önemini anlattı

Sudan yönetimi, Rusya’nın Sudan’da askeri üs kurmasını öngören anlaşmanın gözden geçirileceğini açıkladı ve açıklama üzerine amiraller, Sudan’ın Rusya için stratejik önemini ve Rusya’nın neden bu ülkede bir askeri üsse ihtiyaç duyduğunu anlattı.

Gazeta.ru’nun haberinde Tuğamiral Arkady Syroezhko’nun; bölgenin, çeşitli ticaret yollarının kesişiminde olması nedeniyle çok önemli olduğuna yönelik ifadeleri yer alırken, hem lojistik destek sağlanabilmesi hem de onarım faaliyetlerinin, teknik ekipman ve malzeme tedarikinin gerçekleştirilebilmesi için kritik bir yer olduğu vurgusuna yer verildi. Amiral ayrıca, Süveyş Kanalı ve Kızıldeniz sayesinde Hint Okyanusu’na geçişin, Afrika kıtasını dolaşmadan rahatlıkla sağlanabildiğine dikkat çekerken, Kızıldeniz’de askeri üssü olan herkesin, AB ve ABD’ye hidrokarbon kaynakların geçişi için en önemli noktalardan olan Bab’ül Mendep geçişlerini kolayca kontrol edebileceğini vurguladı.

Haber metninde, deniz kuvvetleri eski komutanı Viktor Kravchenko’nun, Sudan’ın böyle bir karar almasının arkasındaki sebebin ABD baskısının olduğu yönündeki ifadeleri yer aldı. Kravchenko, ABD’nin bölgenin stratejik öneminin farkında olduğunu ve üssün sağlayacağı kazanımların kaybedilmemesi için savunma bakanlığı ve dışişleri bakanlığının daha saldırgan bir politika benimsemesi gerektiğini vurguladı.

Sudan, Rusya’ya okyanusa çıkış imkanı sağlamakta ve dünya ticaret yollarının kavşağı konumunda. Ayrıca bölge, Kızıldeniz ve Arap yarımadası kıyılarının kontrolü için çok önemli.

Bahsi geçen anlaşma, Aralık 2020’de imzalandı. Anlaşma askeri üste 300’e kadar Rus askeri personelin konuşlandırılmasına imkan tanımakta olup, nükleer enerjiyle çalışanlar dahil olmak üzere 4 geminin üste bulunmasının önünü açmakta. Öte yandan Rusya, Sudan limanında hava savunma ve elektronik harp ekipmanları konuşlandırılmasını planlamaktaydı. Moskova ve Hartum arasındaki anlaşmanın 25 yıl geçerli olması ve taraflardan birinin diğerine bu sürenin bitiminden bir yıl önce durdurma planlarını bildirmemesi halinde ise, anlaşmanın otomatik olarak 10 yıl daha yenileneceği üzerine anlaşma sağlanmıştı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.