Rus-Çin ilişkileri kuvvetleniyor

ABD Devlet başkanı Joe Biden’ın, devletleri “Çin’in işlediği ticari suistimaller ve insan hakları ihlallerine karşı durmaya” çağırmasından saatler sonra, Çin lideri Xi Jinping ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkelerinin en yüksek iş birliği seviyesine ulaştığını ve bu bağların harici tesirlerden etkilenmeyeceğini ifade ettiler.

American Military News sitesinde yer alan haberde, Rusya ve Çin’in 2001 İyi Komşuluk ve Dostluk İş birliği Antlaşması’ndan bu yana stratejik bir ortaklık sürdürdüğüne dikkat çekiliyor. Her ne kadar yakın tarihlerde, iki ülke stratejik ortaklıklarını askeri bir ittifaka çevirmeyi ima etseler de bunu açıkça gerçekleştirmediler.  Ekim ayında askeri bir ittifakın tartışmaya açılması sonrasında Putin’in, “Buna ihtiyacımız yok ama teorik olarak hayal etmesi oldukça mümkün bir durum” dediği ifade edildi. Ayrıca Putin’in sözlerine, Rusya’nın Çin ile süregelen iş birliğinin Çin’in askeri gücünü artırdığının altını çizerek ve “zaman bunun nasıl geliştiğini gösterecek” diyerek devam ettiği belirtildi.

Geçen hafta, her iki ülkenin hava kuvvetlerinden bombardıman uçakları, Japonya ile Güney Kore arasında ortak bir askeri devriye uçuşu gerçekleştirdiler. Bu operasyon, her iki ülkenin askeri uçaklarının birlikte uçtuğu ikinci seferdi ve Çinli yetkililerin, bu tür ortak devriyelerin artık iki ülke arasındaki yıllık askeri iş birliği planının bir parçası olduğunu ifade ettikleri belirtildi.

ABD karşıtlığı ülkeleri yakınlaştırıyor

Geçen yıl İran’la birlikte Çin ve Rusya tarafından, Hint Okyanusu ve Umman Körfezi’nde bir dizi “naval war games” tatbik edilmişti. İran, son zamanlarda Çin ve Rusya’nın daha yakın olduğu bir başka ülke olarak değerlendiriliyor ve tabii ki ABD ile İran arasındaki gittikçe gerginleşen ilişkiler buna sebep olarak gösteriliyor.

ABD’nin Rusya ile arasındaki silah kontrol antlaşmasını sonlandırdığı, Çin’in Güney Çin Denizi’ndeki hak iddialarını reddettiği ve geçen yıllarda hem Rusya’ya hem de Çin’e karşı artan müeyyideler uyguladığı ifade edildi.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.