Rusya M-55 keşif uçağını faal hale getirmeye hazırlanıyor

Rusya, Ukrayna’ya karşı yeni çözümler arayışında!

İnternete sızdırılan bazı fotoğraflar ve İngiliz yetkililerin açıklamasına göre Rusya, M-55 keşif ve gözlem uçaklarını kullanmaya hazırlanıyor.

Batı’dan maddi destek alan Ukrayna karşısında Rusya’nın eski sistemleri yeniden kullanmaya başladığını görülürken Rusya’nın bu hamlelere bir yenisini ekleyerek M-55 keşif-gözlem uçaklarını hizmete alacağı değerlendiriliyor. İnternette paylaşılan birkaç fotoğraf, üzerinde genelde Su-34 Taktik Bombardıman uçağında keşif görevleri için kullanılan ve Kaluga Radyo Mühendisliği Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen UKR-RT podu ile donatılmış M-55 uçağını gösteriyor.

Bu iddia ile M-55 uçaklarının hedef işaretleme ve keşif-gözlem amacıyla hizmete geri alınabilme ihtimali ortaya çıkıyor.

m55ukrrt

İngiliz Savunma Bakanlığı raporunda şöyle bir senaryo ileri sürdü:
“Rusya Sovyet döneminden kalma M-55 MYSTIC B yüksek irtifa keşif-gözlem uçaklarını göreve tekrar getirmeyi düşünüyor. M-55, 70bin feet’ten fazla tavan irtifa ile, mevcut durumda bir yer bilimleri araştırma platformu olarak görev alıyor . Ancak uçağın Rus savaş uçaklarında kullanılmak üzere geliştirilen bir harp keşif-gözlem podu taşıdığı gözlemlendi.”

İngiliz Ordusu’na göre, M-55’in savaş operasyonlarına katılmasının sebebi; istihbarat, araştırma, hedef işaretleme ve keşif-gözlemde yaşanan zorluklarla açıklanıyor.

İngiliz İstihbarat yetkilileri “M-55’lerin cepheye dönmesiyle ilgili Rusya’nın kısıtlı keşif-gözlem kabiliyetinin ciddi bir payı var. Yüksek irtifada uçuş, sensörlerin iyi bir menzilde tehlike olmaksızın çalışmasını sağlıyor.” dedi.

Sovyetler Birliği döneminde M-55 stratosferik keşif-gözlem uçağı geliştiriliyordu. Yüksek uçuş irtifasından dolayı yerden atılan füzelerin büyük çoğundan etkilenmeyeceği düşünülüyordu.
Bu uçaktan 2 ila 5 prototip üretildiği tahmin ediliyor.

M-55 Keşif Uçağı özellikleri

  • Kanat Açıklığı: 37 metre
  • Azami Kalkış Ağırlığı: 23800 kilogram
  • Seyir hızı: 332 km/s
  • Menzil: 4965 kilometre
  • Uçuş Süresi: 6.5 saat
  • Tavan İrtifa: 70000 feet

Editör : Muhammet Yiğit Özdemir

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.