Rusya, Herson ve Zaporijya bölgelerini tanıdı

Rusya-Ukrayna savaşı tüm hızıyla devam ederken, yaşanan yeni gelişmeler savaşın boyutunun değişeceğine dair yorumların yapılmasını sağladı.

Rusya’nın 21 Şubat 2022’de Donetsk ve Luhansk bölgelerinin bağımsızlığını tanıması ve ardından 24 Şubat’ta Ukrayna’ya askeri operasyon başlatması; gerilimi muharebe sahasına taşıdı.

Sahada Rusya’ya karşı büyük bir direniş gösteren Ukrayna tarafı, Batılı ülkelerin de desteğini alarak önemli başarılar kazandı.

Rusya’nın muharebe sahasında başarı elde edememesi hem saldırılarının boyutunu artırdı hem de hamlelerinin siyasi zemine taşınmasını da beraberinde getirdi.

Rusya Federasyonu’nun girişimleri ile başlatılan ayrılıkçı bölgelerde referandum kararları onay aşamasına geldi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, imzaladığı kararname ile Ukrayna’daki Herson ve Zaporijya bölgelerinin sözde bağımsızlıklarını tanıdı.

Ukrayna’daki Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki sözde Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri ile Rus ordusunun ele geçirdiği Herson ve Zaporijya bölgelerinde Rusya’ya katılmak için 23 ila 27 Eylül tarihlerinde referandum düzenlenmişti.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, söz konusu bölgelerin Rusya’ya katılmasına yönelik 30 Eylül’de Kremlin Sarayı’nda tören düzenleneceğini bildirmişti.

Rusya, Donetsk ve Lugansk’taki ayrılıkçı yönetimlerin sözde bağımsızlıklarını 21 Şubat’ta tanımıştı.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.