Rusya, Kaliningrad’da bulunan S-400’leri Ukrayna’ya taşıyor

Rusya, Ukrayna’daki uzun menzilli hava savunma sistemi kayıplarını telafi etmeye çalışıyor!

Rusya’nın Ukrayna’daki uzun menzilli hava savunma sistemi kayıplarını telafi etmek için Kaliningrad’da bulunan S-400’leri Ukrayna’ya naklettiği iddia edildi.

Yapılan araştırmalarda Rusya’nın bir süredir Kaliningrad’dan Rusya’ya normalin üzerinde askeri uçuş gerçekleştirdiği ve bunun büyük çaplı bir askeri ekipman transferi olabileceği dile getiriliyordu.

s400

Açık kaynak araştırmacıları tarafından yapılan çalışmalarda, 183. Muhafız Uçaksavar Füze Alayı bünyesindeki en az 2 adet S-400 bataryasının Ukrayna’ya nakledildiği iddia edilmişti.

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı, 26 Kasım’da Ukrayna – Rusya Savaşı hakkında paylaştığı istihbarat değerlendirmesinde, Rusya’nın Kaliningrad’da konuşlu uzun menzilli hava savunma sistemlerinin Ukrayna’ya nakledildiğinin değerlendirildiğini açıkladı. Böylece iddialar ilk kez resmi bir ağızdan dillendirilmiş oldu.

1250285

Yapılan açıklamada Rusya’nın Ukrayna’daki hava savunma sistemi kayıplarını telafi edebilmek için Kaliningrad’da bulunan uzun menzilli hava savunma sistemlerini son dönemde yaptığı yoğun kargo uçuşlarıyla muhtemelen Ukrayna’ya naklettiği ifade edildi.

Bu taşıma faaliyetinin Rusya’nın Ukrayna’daki S-400 hava savunma sistemlerinin kaybındaki artışın ardından gerçekleştiğini ifade eden Savunma Bakanlığı, Rusya’nın en stratejik bölgelerinden biri olarak gördüğü Kaliningrad’da bulunan hava savunma sistemlerini nakletmesinin savaşın modern Rus hava savunma sistemleri üzerinde yarattığı aşırı gerilimin bir göstergesi olduğunu belirtti.

Ukrayna, ABD tarafından kendisine MGM-140 Block I/IA taktik füze sistemlerinin verilmesinin ardından son aylarda Rus uzun menzilli hava savunma sistemlerine yönelik çok sayıda başarılı saldırı gerçekleştirdiğini iddia etmişti.

Ukrayna İstihbaratı ise Kırım batısında bulunan S-400 hava savunma sistemlerine yönelik olarak R-360 Neptune gemisavar füzesinin kara hedeflerine karşı kullanılabilecek şekilde güncellenen bir versiyonu ile yapıldığı iddia edilen saldırıların görüntülerini paylaşmıştı.

Ukrayna – Rusya Savaşı’nın başından bu yana Rusya’ya ait 3 adet S-300 PMU-1 lançeri, 5 adet S-300V4 lançeri, 6 adet S-400 lançeri, 2 adet S-300V ve 1 adet S-400 radarı ile 1 adet S-400 komuta istasyonunun imha edildiği görsel olarak belgelendi.

Editör : Oğuzhan Karakuş

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.