Rusya’dan anti-balistik füze sistemi testi

Ruya’nın Pazartesi günü Kazakistan’da  A-235 PL-19 anti-balistik füze sisteminin testini gerçekleştirdiği ve testin başarılı bir şekilde tamamlandığı aktarıldı.

Daily Mail tarafından yapılan habere göre geliştirilen sistem ile füzelerin, 250 mil menzile ve 31 mil rakıma atılması hedefleniyor. Rus yetkilinin yaptığı açıklamaya göre anti-balistik füze, hedefini isabetli bir şekilde vurdu. Bu savunma sisteminin özellikle Rus sanayii bölgelerine nükleer saldırıyı önlemek amacıyla geliştirildiği belirtildi. 

Rusya, sistemin gelişimine dair detayları saklı tutuyordu. Füze sisteminin sergilenmesinin ABD ile yükselen tansiyonun ardından gerçekleştirildiği görüldü. Haberde Rusya’nın yeni anti-balistik füzesini test etme zamanının, Polonya Savunma Bakanı’nın açıklamasının ardından gelmesine de dikkat çekildi.

Polonya Savunma Bakanı, Putin’in Çarlık İmparatorluğu’nu tekrar inşa etmeye çalıştığını iddia etmişti. Bakan Mariusz Blaszczak, Kırım’ın 2014’teki ilhakına, 2008 Gürcistan Savaşı’na ve Ukrayna üzerindeki baskıya dikkat çekmişti. Ardından Kremlin’in Polonya, Litvanya, Letonya ve Estonya olmak üzere 4 NATO ülkesini almayı planladığını iddia etmişti.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.