Rusya’dan İngiltere’ye sert uyarı

Karadeniz’de tırmanan gerilim sonrası Rusya ile İngiltere arasında tansiyon düşmüyor.

Rusya Karadeniz’de İngiltere ile yaşadığı sıcak anlar sonrasında, İngiltere’nin Rusya karasularına yönelik bir kez daha ihlalde bulunması halinde, uyarılarını dikkate almayan savaş gemilerini vuracağını duyurdu.

DW Türkçe’nin İnterfaks’tan aktardığı haberine göre, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, gelecekte “benzer ihlaller”in yaşanması hâlinde ne yapacaklarına dair sorulan bir soru üzerine, uyarılarının sonuç vermemesi durumunda yine ateş etmeye hazır olduklarını ifade etti.

“Uluslararası hukuka saygı göstermeleri” için çağrıda bulunabileceklerini ve işe yaramaması hâlinde bu sefer doğrudan hedefi bombalayabileceklerini yöyleyen Ryabkov, “meslektaşlar başka türlüsünden anlamıyorsa” bu yolu seçeceklerini dile getirdi.

Rusya, 23 Haziran’da Kırım yakınlarında karasularını ihlal etmekle suçladığı “Defender” adlı bir İngiliz savaş gemisine yönelik uyarı atışı yaptığını ve geminin güzergâhını bombaladığını açıklamıştı. Rusya Savunma Bakanlığı, Sivastopol açıklarındaki “Defender” isimli geminin bunun üzerine rotasını değiştirerek Rus sularından ayrıldığını ileri sürmüştü. İngiltere ise gemisine Rus Donanması tarafından uyarı ateşi açıldığı ya da güzergâhının bir Su-24 savaş uçağı tarafından bombalandığı haberlerini yalanlamış ve “Defender”ın Ukrayna sularında seyrettiğini bildirmişti.

İngiltere de dahil olmak üzere uluslararası kamuoyunun büyük bölümü birçok ülke, Rusya’nın 2014 yılında topraklarına katmaya çalıştığı Kırım’ı hâlen Ukrayna’nın bir parçası olarak görüyor.

23 Haziran’da yaşanan gelişme Moskova’nın Soğuk Savaş’tan beri bir NATO savaş gemisini engellemek için gerçek mühimmat kullandığını ikrar ettiği ilk olay oldu.

İngiliz Büyükelçi Bakanlığa çağrıldı

Yaşanan gerginlik nedeniyle Rusya, İngiltere’nin Moskova Büyükelçisi Deborah Bronnert’i de Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı. İngiliz Büyükelçiye Moskova’nın tepkisinin “sert” şekilde iletildiği açıklanırken Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova da Londra’yı “utanmazca” yalan söylemekle ithamda bulundu.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.