Rusya’nın Kırım’daki askeri varlığı ABD’yi endişelendiriyor

Rusya’nın Kırım bölgesinde artırdığı askeri varlığının ABD ve NATO müttefiklerini endişelendirdiği öne sürüldü. ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ve ABD Başkanı Joe Biden’ın açıklamaları söz konusu endişenin göstergesi oldu.

Washington Examiner tarafından yapılan habere göre bu bahardan itibaren ABD ve NATO’nun Karadeniz bölgesinde tatbikat yapması planlanıyor. Planlanan tatbikatların yaklaşık 30 bin asker toplamak suretiyle oldukça kapsamlı bir şekilde gerçekleştirileceği düşünülüyor.

NATO ortaklarından biri olan Romanya’nın ABD Büyükelçisi George Maior, geçen günlerde basına verdiği bir demeçte Kırım’ın halihazırda ciddi şekilde askerileştirilmesine değinerek bölgedeki Rusya tehdidinin altını çizdi. Buna ek olarak ABD Savunma Bakanı da ABD’nin eski ve yeni müttefiklerinin küçük ve büyük ortaklıklarla “omuz omuza” olduğunu söyledi. ABD Başkanı Biden ise Rusya’nın saldırgan eylemlerinin geride kaldığını söylediği bir konuşmasında, “Rusya’nın maliyetini artırmaktan ve hayati çıkarlarımızı ve halkımızı korumaktan çekinmeyeceğiz.” ifadelerini kullandı. 

Kırım’ın işgali odakları değiştirdi

Amerika Birleşik Devletleri Avrupa Komutanlığı’ndan bir yetkili, Karadeniz’de savunma ortaklıkları geliştirmenin ABD için odak noktası olduğunu söyledi ve “Özellikle 2014’ten beri Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesiyle önemi artan bir bölge haline geldi.” şeklinde konuştu. Yetkili, Rusların Kırım’da çok sayıda askeri deniz ve hava varlığı inşa ediyor olmasının büyük bir uyarı olduğunu belirtti ve Kırım üzerine yoğunlaşılması gerektiğini söyledi. 

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.