Rusya’nın Ukrayna işgali sonrası Letonya, savunma alımlarına hız kesmeden devam ediyor.

Rusya’nın Ukrayna işgali sonrası Letonya, savunma alımlarına hız kesmeden devam ediyor.

Letonya Savunma Bakanlığı, ABD ile M142 HIMARS Çok Namlulu Roketatar Sistemi (ÇNRA) tedariki için yaklaşık 180 milyon dolarlık anlaşma imzaladı.

İmzalanan 180 milyon dolarlık anlaşma kapsamında Letonya, HIMARS sistemlerinin yanı sıra uzun menzilli ve yüksek hassasiyetli MGM-140 ATACMS füzesi de tedarik edecek.

Letonya Savunma Bakanı Andris Spruds, sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada, “HIMARS füze topçu sistemleri ve mühimmatının alımı konusunda ABD ile anlaşma imzaladık. Sözleşmenin toplam tutarı yaklaşık 180 milyon dolar. Letonya Silahlı Kuvvetleri’nin silahlandırılması aynı zamanda ateş gücünü önemli ölçüde artıracak uzun menzilli ve yüksek hassasiyetli ATACMS füzelerini de içerecek. Bu, Letonya ile ABD arasındaki stratejik ortaklığın güçlendirilmesi ve NATO’nun savunma yeteneklerinin geliştirilmesi yönünde önemli bir adımdır.” ifadelerini kullandı.

İmzalanan anlaşma öncesi Ekim 2023’te ABD Dışişleri Bakanlığı, Yabancı Askeri Satış Programı kapsamında Letonya’ya HIMARS satışına onay vermişti.

Letonya’nın son teknoloji savunma sistemlerine devam eden yatırımı, Rus tehditleri arasında ulusal güvenliği güçlendirme ve savunma alanında işbirlikçi ittifakları güçlendirme taahhüdünün altını çiziyor.

mfc-himars-01.jpg.pc-adaptive.1280.medium

M142 HIMARS Çok Namlulu Roketatar Sistemi

HIMARS Çok Namlulu Roketatar Sistemi (ÇNRA), kamyon üzerine eklemlenmiş bir hafif çoklu roketatar sistemi olarak ABD’li Lockheed Martin tarafından üretiliyor.

Her bir fırlatıcısı 3 kişilik bir ekip tarafından çalıştırılan HIMARS ÇNR; 6 adet 227mm M270 roketi ve 1 adet yaklaşık 165 km azami menzile sahip satıhtan satha MGM-140 ATACMS füzesi ateşleyebiliyor.

Sistemin atış menzili ateşlenen füze ve roketlere göre 500 km’ye kadar değişiklik gösteriyor.

  • M26 roketi için: 32 km
  • M26A1/A2 roketi için: 45 km
  • M30/31 roketi için: 70 km
  • MGM-140 ATACMS füzesi için: 300 km
  • Precision Strike Füzesi (PrSM) füzesi için: 500 km

Editör : Mehmet Yiğit Tanış

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.