SONGAR İHA’dan TOGAN ile başarılı atış

TOGAN geliştirilmiş parçacıklı harp başlıklı havadan bırakılan havan, Türkiye’nin savunmasına güç katacak.

ASİSGUARD’ın geliştirdiği Silahlı Drone Sistemi SONGAR™, TÜBİTAK SAGE’nin TOGAN mühimmatı entegrasyonuyla hem durağan hem de hareketli halde, hedefi tam isabetli havan atışıyla imha etme becerisi kazanmıştır.

TOGAN’ın SONGAR’dan yapılan son canlı atışıyla, silah sisteminin milli savunmamız için göreve hazır olduğu görüldü.

TÜBİTAK SAGE resmi sosyal medya hesaplarından yapılan videolu paylaşımlarla, TOGAN entegre edilmiş SONGAR’ın hedeflerini başarı ile imha ettiği görüldü.

TÜBİTAK SAGE resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, “TOGAN’nın SONGAR’dan yapılan son canlı atışıyla silah sistemimiz milli savunmamız için göreve hazır.” ifadelerine yer verildi.

TOGAN Havadan Bırakılan Havan Mühimmatı

TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) tarafından geliştirilen TOGAN Havadan Bırakılan Havan Mühimmatı; çoklu taşıma ve bırakma imkanı sağlayan salan ünitesi ile birlikte, envanterdeki 81mm NATO havanlarının eşdeğeri olarak geliştirilen ve salana entegre atış kontrol sistemi ile kullanılan bütün bir silah sistemi olarak tasarlandı. Anti-Personel etkinliği artırılmış bilyeli harp başlığı bulunan TOGAN, çok düşük maliyetli bir hava-yer mühimmatı olarak biliniyor.

TOGAN’ın salana entegre atış kontrol sistemi, 100Hz hızında öngörülen yörünge hesabı yapabiliyor. Bu sayede mühimmat bırakma noktası, hassas olarak hesaplanabiliyor. Ayrıca, Dijital Yer Verisi (DTED) kullanılarak sütre ve vuruş zamanı kontrolü, gerçek zamanlı olarak salan üzerinde gerçekleştirebiliyor.

SONGAR Silahlı Drone Sistemi

SONGAR Silahlı Drone Sistemi, askeri ve güvenlik amaçlı her türlü operasyonda, gündüz ve gece etkin olarak kullanılmak üzere geliştirilmiş olan, otomatik makineli tüfek ile teçhiz edilmiş, 10 km yarıçaplı bir menzil içinde görev icra edebilen, gerçek zamanlı görüntü aktarımı yapabilen, her biri 200 adet 5.56 kalibre 45 mm NATO sınıfı mermi taşıyabilen, özel esnek mermi yolu (mayon) ve otomatik ateşleme mekanizmasına sahip, 2800 metre MSL irtifa içinde görev icra edebilen, yüksek nitelik ve işlevleri açısından ilk milli; otomatik atış stabilizasyonlu Silahlı Drone Sistemi olarak biliniyor.

Editör : SavunmaTR Haber Merkezi

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.