SpaceX “Doğrudan Cep Telefonuna” uydularını fırlattı

Bu gelişme, ilk olarak ABD’de bulunan T-Mobile müşterileri için bağlantıyı geliştirecek ve şebeke sinyal erişimi açısından ölü bölgelere odaklanacak.

Kısa süre önce fırlatılan ve şu anda alçak Dünya yörüngesinde bulunan uydular, daha önce geleneksel cep telefonu sinyalleri tarafından erişilemeyen uzak yerlerde kapsama alanı sağlamayı amaçlayan bir hizmet için saha testlerinin başlangıcını işaret ediyor.

SpaceX ile yapılan iş birliği ve uydu takımyıldızının T-Mobile’ın şebekesiyle entegrasyonu, kapsama alanının şu anda mevcut olmadığı bölgelerde müşterilerin bağlantıda kalmasını sağlamak üzere tasarlandı. Direct to Cell

T-Mobile’ın Pazarlama, Strateji ve Ürünlerden Sorumlu Başkanı Mike Katz, uzak bölgelerdeki müşteri bağlantısı için bu lansmanın önemini vurguladı. Başlangıçta metin mesajlaşmasını destekleyecek hizmet, gelecekte ses ve veri kapsamını da genişletmeyi planlıyor.

Projeye ilerleyen günlerde Japonya’dan KDDI, Avustralya’dan Optus, Yeni Zelanda’dan One NZ ve Kanada’dan Rogers da dahil olmak üzere dünya çapındaki diğer kablosuz sağlayıcıların, doğrudan cep telefonuna teknolojisini bünyelerinde başlatmak için SpaceX ile iş birliği yapması bekleniyor.

SpaceX’in sinyal iletim noktasındaki yatırımları artarken ABD’nin şirket üzerinden savaş sahasındaki müttefiklerine destekleri devam ediyor.

Rusya’nın işgali ardından Starlink uydu internet sistemi, Ukrayna için iletişim sağlama açısından hayati önem taşıyor. Haziran 2023’te ABD Savunma Bakanlığı, SpaceX ile Ukrayna’ya yönelik Starlink hizmetlerine ilişkin bir anlaşma yaptığını duyurmuş, anlaşmanın koşulları ise gizli tutulmuştu.

Direct to Cell teknolojisinin de testlerini başarıyla gerçekleştirip hizmete girmesinin ardından özellikle ABD’nin müttefiklerine askeri alanlarda hizmet vermesi  bekleniyor.

Editör : Beytullah Usta

Buy JNews Buy JNews Buy JNews
REKLAM

Benzer Haberler

Hoşgeldiniz

Aşağıdaki hesabınıza giriş yapın

Şifrenizi Sıfırlayın

Şifrenizi sıfırlamak için lütfen kullanıcı adınızı veya e-posta adresinizi giriniz.